گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

احمد نادری: متوجه اصرار وزارت علوم در برگزاری کنکور نمی‌شوم

نماینده مجلس تهران درباره برگزاری کنکور گفت: استرس و فشار روانی بر دانشجویان سم است و متوجه اصرار وزارت علوم و سازمان سنجش برای برگزاری کنکور نمی‌شوم.

1399/05/07
|
09:15
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «برگزاری یا تعویق کنکور» احمد نادری(نماینده مجلس تهران) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدا، احمد نادری در پاسخ به اینکه درباره برگزاری کنکور چه کسی باید تصمیم بگیرد، گفت: با پیگیری‌هایی که بعضی از ما در مجلس داشتیم، دو کنکور کارشناسی ارشد و دکترا به تعویق افتاد و شاید اگر همراهی وزیر بهداشت نبود، نمی‌شد، چون وزارت علوم و سازمان سنجش برای برگزاری این ‌آزمون‌ها مٌصر بودند.

نادری درباره مافیای کنکور عنوان کرد: ما همیشه شواهدی از وجود مافیای کنکور داشتیم، اما در حال حاضر می‌بینم که چطور بر نمایندگان مجلس فشار وارد می‌کنند و از رفتار نامناسب وزارت علوم و سازمان سنجش که بگذریم، وزارت بهداشت کاملا پای کار بودند و تا الآن به پیش آمدیم.

این نماینده مجلس تهران درباره اقداماتی که برای برگزار نشدن کنکور انجام داده است، توضیح داد: من 19 تیر نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری زدم که درست نیست این بچه‌ها را در شرایط اوج دوم کرونا به سر جلسه امتحان بفرستیم و آمار فوتی‌ها الان بیش از 200 نفر است و از رئیس جمهوری درخواست کردم به حرف وزیر بهداشت برای تعویق آزمون گوش کند و خوشبختانه آزمون‌ها به تعویق افتاد.

نادری با بیان اینکه میزان شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری بیش از یک میلیون نفر است، افزود: اگر در این پیک بمانیم فاجعه اتفاق می‌افتد و این فاجعه نه فقط دانش‌آموزان بلکه کل جامعه را درگیر می‌کند. هرخانواده‌ای به نحوی با کنکور درگیر است، اما متوجه این میزان اصرار برای برگزاری کنکور نمی‌شوم.

وی ادامه داد: بارها در مجلس گفتم که خط قرمز ما سلامت شهروندان و موکلان است و تأکید شدید ما برحفظ جان داوطلبان و شهروندان است و کوتاه نمی‌آییم. معتقدم ستاد ملی کرونا و وزیر بهداشت به این نتیجه برسد و در ستاد ملی کرونا هم اعلام کردم که حرف اول و آخر را وزیر بهداشت بزند.

نادری افزود: در جلسه‌ای که وزیر علوم و معاونان او حضور داشتند، قرار بر نظرات ستاد ملی کروناست که در اردیبهشت ماه ستاد ملی کرونا گفت این آزمون را برگزار کنیم و این در آغاز حرف غلطی نبود و عدد بیش از 200 نفر کشته را به 37 رساندیم، اما این نباید دستاویزی شود که این مصوبه را برای سه یا چهارماه بعد که اوج کرونا مشخص نیست، به تصویب برسانیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مافیای کنکور روزانه هزاران کلمات ناصواب برایم می‌فرستند، اما جان مردم برایم مهم است، البته استرس و فشار روانی بر دانشجویان سم است و متوجه اصرار وزارت علوم و سازمان سنجش نمی‌شوم.

وی با اشاره به برخورد نادرست مسئولان وزارت علوم گفت: در گفتگویی که با رئیس سازمان سنجش داشتم، کاملاً تحکم آمیز برخورد کرد که همه چیز را در کمیسیون گفتی، اما من سوگند نمایندگی یاد کردم و جان شهروندان برایم اهمیت دارد و تا لحظه آخر هم ایستادم.

نادری با بیان اینکه در ستاد کرونا حرف اول و آخر را باید وزیر بهداشت بگوید، افزود: آقای رئیس جمهور در ابتدا سیاست‌های غلط را حاکم کردند و باید جواب دهند.

این نماینده مجلس گفت: وقتی رئیس سازمان سنجش و وزیر علوم هرکدام با ما صحبت می‌کنند، اما کار خودشان را انجام می‌دهند و وزیر علوم هم با تحکم با من صحبت می‌کند، انگار پشتش به جایی گرم است و این چه عقلانیتی در پشت پرده دارد؟

وی در پایان یادآوری کرد: نباید به مسأله اجتماعی بی‌توجه باشیم، چون با مردم و افکار عمومی مرتبط است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی