گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نقش تاثیر گذار فضای مجازی در عادی شدن ازدواج سفید

یک کارشناسی حقوقی و خانواده گفت: ازدواج سفید ثمره عادی شدن روابط میان افراد است که فضای مجازی در این مورد تاثیر بسزایی داشته است.

1399/05/28
|
14:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ دکتر امیرمسعود مظاهری سیچانی با حضور در برنامه " گفتگوی اجتماعی " درباره قانون گذاری در حوزه فضای مجازی گفت: علیرغم این که 20 سال از ورود اینترنت به کشور می‌گذرد و وابستگی عمیقی به آن حتی در اتوماسیون اداری وجود دارد، سیاستگذاری و قانونگذاری کافی و هماهنگ با شرایط اجتماعی انجام نشده است.

وی تاکید کرد: جامعیت و کارآمدی قوانین و مقررات در حوزه‌های مختلف به صورت متناسب پیش نرفته است و به همین دلیل آسیب‌های فضای مجازی به حد قابل توجهی رسیده است.

این کارشناس حوزه خانواده ادامه داد: وضعیت فعلی به خصوص در جوانان ونوجوانان تاثیر گذار بوده است و آنها را از حیث مسائل اخلاقی، شکل گیری شخصیت اجتماعی و تبعیت از الگوها، ارزش‌ها و هنجارها با نسل گذشته دچار شکاف کرده است. در واقع آن چه که اکنون ملاک ارزش است با نسل پیشین مغایر است و بسیاری از چیزهایی که به عنوان ارزش به آنها خو گرفته بودیم به ضد ارزش مبدل شده یا جایگاه ارزشی خود را از دست داده است.

به عقیده مظاهری فضای مجازی باید بر اساس دسته‌های مخاطبین، کاربردها و تاثیر آن بر اقشار مختلف تحلیل شود تا بتوان نتایج درستی از وضعیت حاکم بر جامعه ایران به دست آورد.

وی نسل امروز را حاصل تربیت نسل گذشته دانست و عنوان کرد: ما مسئول تربیت نوجوانان هستیم چرا که مدیریت فرهنگی و روانشناختی آنها به عهده نسل قدیم است.

وکیل پایه یکم دادگستری به از بین رفتن قبح مسائل ضد ارزشی اشاره کرد و گفت: این که نظام ارزشی یک جامعه در طول سالیان مختلف تغییر کند، خصوصیت یک جامعه است و این تغییر و تحول تا زمانی که منجر به ناهنجاری و شکاف نشود عادی است و آنچه که در جامعه ما محل نگرانی است ایجاد همین شکاف است.

مظاهری افزود: جریان سلطه گرای فرهنگ غربی، سبک زندگی خاص را تبلیغ می‌کند و آن قبح زدایی از مسائل فرهنگی است که جوامع سنتی تر با آن مخالف بوده‌اند. ارتباطات انسانی در حوزه اجتماعی هنوز در بسیاری از شهرهای ایران پسندیده و قابل قبول نیست اما تمام رویکردها در نسل جدید، تغییر و الزامات ارتباطی آنها را توجیه می‌کند.

وی ازدواج سفید را ثمره عادی شدن روابط میان افراد دانست و اظهار کرد: این پدیده که در گذشته یک مسئله ضد ارزشی محسوب می‌شد اکنون از آن قبح زدایی شده و می‌توان گفت فضای مجازی در عادی سازی روابط نقش بسیار تاثیرگذاری داشته است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه کشورهای اروپایی هم در زمینه پیشگیری و هم مجازات با آسیب‌های فضای مجازی اقدامات جدی انجام داده‌اند، گفت: در این کشورها برای دانش آموزان مقررات سختگیرانه‌ای برای دسترسی به فضای مجازی اعمال می‌کنند و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند افراد در رده‌های سنی بالاتر از نوجوان در فضای مجازی با نوجوانان ارتباط برقرار کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی