گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

متخصص فناوری‌های نوین: عدم پذیرش فناوری از سوی مسئولین، نتیجه‌ای جز فیلترینگ ندارد

تفنگچی یکی از مشکلات کشور را عدم پذیرش فناوری از سوی مسئولین دانست و بیان کرد: پذیرش ناقص فناوری سبب می‌شود طرح‌هایی از جمله محدودیت شبکه‌های اجتماعی و فیلترینگ ارائه شود.

1399/06/11
|
08:41
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع طرح محدودیت شبکه‌های اجتماعی و با حضور سینا تفنگچی کارشناس رسانه، مدرس علوم ارتباطات و متخصص فناوری‌های نوین به روی آنتن رفت.

سینا تفنگچی با بیان اینکه محدودیت‌هایی که در حوزه پیام رسان‌ها داریم به دلیل ضعف‌های ساختاری کشور است، گفت: وقتی نمی‌توانیم چیزی را به درستی مدیریت و ساماندهی کنیم، تلاش می‌کنیم آن را از ریشه بزنیم و ببندیم.

وی با اشاره به اینکه 15 سال از دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات می‌گذرد، اظهار کرد: در این سال‌ها به جای توسعه، به دنبال محدود کردن کاربران فضای مجازی بودیم و طرح‌هایی نیز پیشنهاد شد که اعطایVPN ها فقط به دانشجویان و دانشگاهی‌ها، ورود به اینترنت با کُد ملی و همچنین ورود شبکه‌های پیام رسان داخلی از جمله آن‌ها هستند.

این کارشناس رسانه ادامه داد: متأسفانه در تمام این 15 سال فقط به دنبال محدود کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی و محدود کردن دسترسی‌ها بودیم و هیچ وقت کارهای زیرساختی که لازم بوده را انجام ندادیم.

این مدرس علوم ارتباطات یکی از مشکلات کشور را عدم پذیرش فناوری از سوی مسئولین دانست و بیان کرد: پذیرش ناقص فناوری سبب می‌شود این اتفاقات مثل طرح‌هایی از جمله محدودیت شبکه‌های اجتماعی و فیلترینگ ارائه شود.

وی افزود: در جهان دو یا سه کشور به غلط رویه محدود سازی اینترنت را در دستور کار قرار داده‌اند و فقط اینترنت داخلی را مورد استفاده قرار داده‌اند و چین یکی از این کشورها است که نسبت به بقیه موفق تر بوده است و متأسفانه در این زمینه نیز الگوی درستی را پیاده سازی نکرده‌ایم.

این مدرس علوم ارتباطات با ذکر یک مثال ادامه داد: روسیه که الگوی ایران در راه‌اندازی اینترنت داخلی است، ویکی پدیای داخلی را راه‌اندازی کرده و هر اطلاعاتی را که نیاز باشد، ایجاد کرده است. در حوادث آبان ماه که اینترنت مسدود شد، حتی یک موتور جستجوگر یا پیام رسان داخلی خوب هم نداشتیم. در چنین شرایطی مخاطب باید به چه چیزی مراجعه کند؟

این متخصص فناوری‌های نوین نگاه مسئولین و مردم را متفاوت دانست و گفت: تلگرام به خاطر کانالی به نام آمدنیوز بسته شد که یک میلیون کاربر هم نداشت. در حقیقت با فیلتر کردن تلگرام، مردم را اسیر کانالی کردیم که مخاطب خردی داشت. وقتی بحث شبکه‌های اجتماعی می‌شود به این کانال‌ها اشاره می‌کنیم اما هیچ وقت اشاره نمی‌کنیم که چه تعداد کانال مذهبی و یا مبتنی بر کسب و کار وجود داشت و در واقع هیچ‌گاه جنبه‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها را مشاهده نمی‌کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی