گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس ارشد حوزه رسانه و فضای مجازی: 85 درصد پیام‌های مردم در فضای مجازی، داخلی است

شکری‌نیا در رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه بیش از 85 درصد پیام‌های مردم داخلی است، بیان کرد: این پیام‌ها نیازی به فضای اینترنت جهانی ندارد.

1399/06/23
|
14:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص شبکه ملی اطلاعات و امنیت شبکه با حضور رسول شکری‌نیا کارشناس ارشد حوزه رسانه و فضای مجازی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد کهوند مدرس، پژوهشگر و نویسنده فضای مجازی و عضو هیئت ویژه انجمن سواد رسانه‌ای دفتر تبلیغات قم به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام محمد کهوند با بیان اینکه آنچه قرار است به عنوان شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود هم مانع خروج و درز اطلاعات نخواهد شد، گفت: با وجود آنکه در تعاریف پایه‌ای از شبکه ملی اطلاعات آمده است اما در عمل شاهد ایجاد زیرساختارهای اصلی در این حوزه نیستیم.

مدرس، پژوهشگر و نویسنده فضای مجازی با توضیح درباره زیرساخت‌ها اظهار کرد: حتی اگر شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود، تا وقتی سیستم عامل استفاده شده ساخت آمریکا است نمی‌توان انتظار داشت شبکه ملی اطلاعات کارکرد خود را داشته باشد زیرا به‌هرحال این اطلاعات در بستر سیستم عامل‌هایی همچون ویندوز یا آندروید و یا IOS استفاده می‌شود.

عضو هیئت ویژه انجمن سواد رسانه‌ای دفتر تبلیغات قم با تصریح بر اینکه آنچه در حال حاضر از شبکه ملی اطلاعات تعریف می‌شود، عنوان کرد: هر آنچه در زیرساخت‌ها وجود دارد از جمله سیستم عامل باید در داخل کشور تولید شود و این کاری است که چین و آمریکا انجام می‌دهند.

در ادامه رسول شکری‌نیا با بیان اینکه آنچه در شورای ملی فضای مجازی به عنوان تعریف از شبکه ملی اطلاعات ارائه می‌شود، حداقل انتظار کارشناسان است، تصریح کرد: حتی همین تعریف حداقلی نیز توسط دولت اجرا نشده است. وقتی یک نفر می‌خواهد پیامی به یک نفر دیگر بدهد نیازی ندارد به خارج از کشور برود و سپس به فرد مورد نظر در شهر دیگر برسد.

کارشناس ارشد حوزه رسانه و فضای مجازی با بیان اینکه بیش از 85 درصد پیام‌های مردم داخلی است، عنوان کرد: این پیام‌ها نیازی به فضای اینترنت جهانی ندارد و با توجه به شرایط ایران که درگیر تحریم و فضای سیاسی علیه خود است، این موضوع اهمیت زیادی دارد.

وی اشاره کرد: وقتی شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود و اطلاعات به خارج از کشور نرود، هزینه اینترنت مردم نیز کاهش پیدا می‌کند و با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از پیام‌هایی که داده شده است، داخلی است اساساً نیازی نیست اینترنت بین الملل داشته باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی