گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

350 میلیون تومان، مهریه مصوب خانه ملت

نماینده مجلس با اشاره به طرحی که مهریه را بیمه می کند، به مبلغ 350 میلیون تومان برای مهریه مورد نظر قانون گذار تاکید کرد.

1399/08/25
|
12:45
|

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا، امضا کننده طرح مهریه در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "گفتگوی اجتماعی" با اشاره به الزام بررسی "طرح مهریه در مجلس" پیرو افزایش روز افزون قیمت طلا، اظهار کرد: یک کارمند در سال فقط توان خرید 3 سکه را برای مهریه دارد و این شرایط نمایندگان را بر آن داشت تا درباره مهریه فکری جدید نمایند.

وی با اشاره به اینکه پس از تصویب این طرح، دستمزد مبنای پرداخت مهریه خواهد بود، ادامه داد: در این راستا مهریه افراد از یک روز تا 5 هزار روز بعنوان دستمزد محاسبه می شود؛ یعنی در روز 60 هزار تومان تخمین زده می شود.

حسینی کیا راهکار دیگر را نیز مبنی بر بیمه عنوان کرد و گفت: بر این اساس با توجه به نرخ کنونی، میزان مهریه حدود 350 میلیون تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس کارشناسی ها روی راهکاری دیگر در حال بررسی هستیم تا مهریه بیمه شود و در این میان دنبال دو الزام هستیم؛ یکی اینکه زوجین بین 3 تا 5 سال با یکدیگر زندگی کرده باشند و دیگر آنکه بین 3 تا 5 سال به حق بیمه مهریه برسند نه اینکه این کار سریعا بعد از جدایی رقم بخورد.

حسینی کیا این روند را بدین معنا دانست که 350 میلیون مهریه حداکثر تا 5 سال قابل دریافت است و ادامه داد: فعلا در اینباره در حال کارشناسی هستیم و همچنان به نتیجه نرسیده ایم.

این نماینده مجلس با اعلام اینکه چنین قانونی مغایر با مبنای فقهی مهریه نیست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر مراجع معتقدند کسانی که مشکل مهریه دارند، نباید به زندان روند.

حسینی کیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: الزام به پرداخت مهریه برای افرادی که تمکن مالی دارند، مبنای شرعی و فقهی دارد ولی کسی که تا به حال یک سکه را به چشم ندیده، تاریخ تولد همسر را مبنای مهریه قرار می دهد و برای این افراد باید فکری کنیم!

وی افزود: مهریه سنگین غلط است ولی خلاف نیست و نباید این مسائل را خلط کنیم.

حسینی کیا اضافه کرد: در حال حاضر با افرادی ناتوان در حوزه مهریه روبرو هستیم و برای ما امنیت و حیات این افراد مهم است.

این نماینده مجلس با تصریح بر اینکه امروز باید برای چنین مردانی که زمانی داغ بودند و مهریه های سنگین را پذیرفته اند، گفت: ما بعنوان قانون گذار باید مهریه را به سمت دارایی های موجود در هنگام عقد ببریم و وقتی فرد حتی یک سکه ندارد، چطور می تواند هزار سکه را تضمین کند!؟

حسینی کیا گفت: اگر فرد در آینده تمکن مالی داشت و توانایی پرداخت سکه های بسیار را پیدا کرد، باید این کار را انجام دهد و مجلس باید برای حداقل ها فکری کند.

وی ادامه داد: مجلس باید کمک حال و راهگشا باشد و بیمه مهریه در این بین طرحی است که در نظر نمایندگان می باشد و در حال بررسی های کارشناسی هستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی