گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

بسطامی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: وام ازدواج بیش از 100میلیون می‌شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس پیش بینی کرده است مبلغ وام ازدواج در سال 1400 به بیش از 100میلیون تومان افزایش یابد .

1399/10/20
|
14:12
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه «گفتگوی اجتماعی» با موضوع گزارش عملکرد کمیسیون اجتماعی مجلس در ارتباط تلفنی با علی‌اکبر بسطامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس روانه آنتن شد.

بسطامی در آغاز اقدامات کمیسیون اجتماعی مجلس را برشمرد و عنوان کرد : به دلیل کثرت مسائل مرتبط با کمیسیون اجتماعی کارگروه های مختلف شامل نمایندگان و سازمان های مربوطه تشکیل شدند و طرح های مورد نظر پس از بررسی در این کمیته ها، به کمیسیون تلفیق سپرده شده است.

وی افزود: کارگروه هدفمندی یارانه ها که بر روی تبصره 14 متمرکز است ، کارگره پیگیری مطالبات ایثارگران و کارگروه حقوق ، مزایا و مستمری از مهمترین کمیته های تشکیل شده در مجلس یازدهم است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب معافیت های جدید برای محرومین خبرداد و اظهار کرد: تخفیف و معافیت در صدور پروانه های ساختمانی، عوارض دهیاری ها و شهرداری ها و هزینه انشعابات آب، برق، فاضلاب و گاز با جدیت بیشتر دنبال می شود.

به گفته بسطامی همسان سازی حقوق بازنشستگان از مهمترین مصوبه های کمیسیون اجتماعی بوده است که به دلیل هزینه ای بودن آن نیازمند مشورت و بحث ای تخصصی میان همه نمایندگان مجلس است.

وی تاکید کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم کارآمدتر از گذشته، مبتنی بر خرد جمعی و نگاه کارشناسی، کارگروه های ویژه را ایجاد کرده است تا بر پایه عدالت اجتماعی، مسیر را برای محرومین، بازنشستگان، حقوق بگیران، رزمندگان و ایثارگران جامعه هموارتر کند.

نایب رئیس فراکسیون مناطق محروم مجلس افزود: مجلس تلاش خواهد کرد افرادی که به دلیل شیوع ویروس کسب و کار و منبع درآمد خود را از دست داده اند مشمول حمایت های یارانه ای شوند.

بسطامی در پاسخ به سوال مجری رادیو گفت‌وگو درباره حمایت مجلس از وام ازدواج در بودجه 1400 گفت: موضوع اشتغال و ازدواج که در تبصره 16 می گنجد از بحث های مهم کمیسیون اجتماعی بوده است. پیش بینی شده است مبلغ به بیش از 100میلیون تومان افزایش یابد و تعداد سرانه آن در مناطق محروم و افراد بی بضاعت اضافه شود.

وی با اشاره به طرح الکترونیکی بیمه سلامت، اظهار کرد: این موضوع از سوی کمیسیوناجتماعی و وزارت بهداشت دنبال می شود، طرح هایی ارائه شده است که امیدواریم پس از تایید در کمیسیون تلفیق، در صحن علنی مصوب شود. البته وزارت کار و امور اجتماعی سامانه ای را طراحی کرده است تا افرادی که از بیمه محروم بوده اند بتوانند کارآمدتر از گذشته پیگیر حقوق خود باشند.

نماینده مردم ایلام در مجلس با ابراز تاسف نسبت به توجه کم دولت به آسیب های اجتماعی در بودجه 1400، گفت: مجلس درنظر دارد در مورد بحث هزینه ای بودجه که از این هفته آغاز می شود، آسیب های اجتماعی با توجه به هدفمندی رایانه ها در اولویت قرار دهد.

بسطامی از نگاه دولت نسبت به محرومین در بودجه 1400 انتقاد کرد و گفت: بیش از 4سال است که حقوق و مستمری محرومین لحاظ نشده است.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس یازدهم با توجه به دستور رهبری به دولت درباره اصلاح ساختار بودجه و با همکاری شورای نگهبان، در تلاش هستند تا دغدغه های موجود درباره آسیب ها و رفاه اجتماعی را برطرف کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی