گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مسئول روابط عمومی كمیته غیردولتی مهار كرونا : لزوم قرنطینه خوزستان /اشتباه قم را تکرار نکنید!

قویدل در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد : مبتلایان به کرونای انگلیسی از عراق به خوزستان می آیند به همین دلیل باید هرچه سریعتر این استان را قرنطینه کرد.

1399/12/08
|
11:46
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ احمد قویدل، مسئول روابط عمومی کمیته غیردولتی مهار کرونا با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» درباره شیوع ویروس کرونا گفت: کمیته غیردولتی مهار کرونا یک نقد جدی به شیوه اولویت‌بندی ستاد مقابله با کرونا و نحوه مدیریت شبکه بهداشت و درمان کشور در مهار ویروس دارد.

وی با تاکید بر این که مقابله با ویروس کرونا را نباید مانند جنگ دانست، اظهار کرد: ما باید این ویروس را مهار و از شیوع بیشتر آن جلوگیری کنیم. درواقع خط اول مقابله با کرونا کادر درمان نیستند، مردم کشور هستند.

مسئول روابط عمومی کمیته غیردولتی مهار کرونا خاطرنشان کرد: خط دوم مقابله با کرونا رسانه‌ها و بخش‌هایی از جامعه هستند که آگاهی می‌دهند و خط سوم آن‌هایی هستند که در نزد مردم اعتبار دارند و می‌توانند مردم را به زدن ماسک و حفظ پروتکل‌های بهداشتی ترغیب کنند.

به عقیده قویدل تمام کشورهای دنیا باید از نظر تزریق واکسن موازی با یکدیگر حرکت کنند و اگر یکی از آن‌ها واکسن دریافت نکند منجر به جهش در ویروس می‌شود، مانند آنچه که در انگلیس مشاهده شد.

وی با بیان این که ویروس کرونای انگلیسی از کشور عراق به ایران نفوذ می‌کند، اظهار کرد: خوزستان را باید قرنطینه و از سفرها به این استان جلوگیری کرد و از حضور مردم در خیابان بدون ماسک ممانعت به عمل آورد و نباید اشتباه قم را تکرار کرد.

مسئول روابط عمومی کمیته غیردولتی مهار کرونا در خصوص واکسن ایرانی گفت: مردم ایران اطمینان داشت باشند که ایران ظرفیت تولید واکسن را دارد.

قویدل به اولویت‌های دریافت واکسن اشاره کرد و گفت: طبق بیانیه سازمان بهداشت جهانی، کادر درمان نخستین اولویت برای دریافت واکسن هستند و براساس آمار این سازمان، در کشورهای درحال توسعه‌ای چون ایران، 2درصد از جمعیت کشور را کادر بهداشت تشکیل می‌دهند، در حالی که در کشورهای توسعه یافته این نسبت 3 درصد است.

وی افزود: اگر به طورکلی نسبت جمعیت کادر درمان به جمعیت کل جهان را 2 درصد درنظر بگیریم، حجم بسیار بالای واکسن مورد نیاز است که سازمان بهداشت جهانی به این منظور یک ساز و کار تعریف کرده است که بر اساس آن از هر تولیدکننده در هر کشوری استقبال می‌کند، درواقع واکسن تجارت نیست که یک شرکت مانند فایزر آن را در انحصار داشته باشد.

قویدل تاکید کرد: سازمان بهداشت جهانی، مدارک و مستندات ساخت واکسن را دریافت می‌کند و درباره آن تحقیق می‌کند و درصورت تایید، مجوز اضطراری مصرف تعیین می‌کند. کمیته‌های غیردولتی از ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست می‌کنند واکسن‌های مورد تایید به سازمان بهداشت جهانی معرفی شوند تا مجوز تزریق اضطراری دریافت کنند.

وی درباره کیفیت واکسن تولید شده در کوبا گفت: این کشور در رده کشورهای پیشرفته در تولید واکسن است و تبلیغات رسانه‌های غربی تنها برای منزوی کردن و نگاه ضد شرقی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی