گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: نرخ رشد جمعیت در سال 99 به 75 صدم درصد رسید

محمودی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بر اساس آمار ثبت احوال از موالید 10 ماهه 99، در خوشبینانه‌ترین حالت برای ماه‌های باقی مانده، نرخ رشد جمعیت در پایان سال به 75 صدم درصد خواهد رسید.

1399/12/13
|
09:38
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر محمدجواد محمودی، رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» با ابراز نگرانی نسبت به کاهش رشد جمعیت در کشور عنوان کرد: در چندسال اخیر با کاهش شدید نرخ باروری روبرو بوده ایم به طوری که تعداد فرزندان نسبت به هر زن در سال 98 به عدد 7/1 (یک و هفت دهم) رسیده است، این در حالی است که نرخ باروری در سال 65 یعنی پیش از تدوین برنامه اول، 6ونیم فرزند بوده است.

وی افزود: با توجه به افزایش نرخ رشد جمعیت و باروری در سال های 60 تا 65، برنامه اول توسعه با هدفگذاری رسیدن به 4 فرزند برای هر مادر و کاهش رشد جمعیت در سال 90 تدوین شد اما این هدف در سال 1371 محقق شد. این کاهش رشد جمعیتی ادامه داشت تا این که در سال 79 به 1/2 (دو و یک دهم) فرزند رسیدیم که در دانش جمعیت شناسی خط قرمز محسوب می شود چرا که نرخ رشد در چنین جامعه پس از دو نسل به صفر می رسد.

این کارشناس جمعیت شناسی با اشاره به کاهش 170هزار تولد در سال 98 نسبت به 97، اظهار کرد: در سال 98 برای نخستین بار در طی 50سال گذشته، نرخ رشد جمعیت به کمتر از یک درصد رسید.

محمودی درباره نرخ رشد جمعیتی سال 99 گفت: بر اساس آمار ثبت احوال ، در 10ماهه سال جاری 946هزار تولد به ثبت رسیده است که از میزان موالید سال 98 که رکورد کاهش جمعیت را دارد هم کمتر است. بنابراین در خوشبینانه ترین حالت برای ماه های باقی مانده، پیش بینی می شود نرخ رشد جمعیت در پایان سال به 75 صدم درصد برسد.

وی نسبت به رشد پیرشدن جامعه ابراز نگرانی کرد و گفت: در حال حاضر نرخ رشد سالمندان کشور 5برابر نرخ رشد افراد متولد شده است. از این رو انتظار داریم در سال های 1410 تا 1415 که نرخ رشد جمعیت به صفر و حتی منفی شدن میل پیدا می کند، رشد سالمندان به موالید تا 15برابر افزایش یابد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، در سال 1430، بیش از یک سوم جمعیت ایران را افراد بالای 60 سال، تشکیل خواهند داد. در حال حاضر تنها کشوری در دنیا که ترکیب سنی جمعیت آن به این شکل است ژاپن است اما این کشور پیش از پیرشدن جمعیتش ، توسعه یافته و ثروتمند شده است یعنی امکانات لازم برای پشتیبانی از جامعه سالخورده خود را دارند.

محمودی در خاتمه تاکید کرد: متاسفانه موضوع نگران کننده این است که سرعت سالخورده شدن جمعیت ایران بسیار بالاست یعنی فرصت فراهم کردن زیرساخت های لازم برای روبروشدن با تبعات سالمندی بسیار کم است. پس ما در شرایط اضطرار قرار داریم، باید بدون از دست دادن زمان اقدامات لازم را انجام داد و بلافاصله پس از تصویب بودجه طرح تعالی جمعیت و حمایت از خانواده باید در مجلس تصویب شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی