گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

روانشناس و مشاور خانواده: خود زشت پنداری ریشه در کودکی و نوع تربیت دارد

جعفری در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: تحقیر و مقایسه کردن کودکان و القای حس خود کم بینی، در از بین رفتن اعتماد به نفس و ایجاد حس خود زشت پنداری در آینده نقش مهمی دارد.

1400/01/18
|
14:53
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر حسین جعفری با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» با موضوع خود زشت پنداری و جولان جراحی‌های زیبایی در شرایط کرونایی، عنوان کرد: یکی از مهمترین عواملی که موجب می‌شود انسان به این سمت و سو گرایش پیدا کند نداشتن اعتماد ب نفس است. انسانی که اعتماد به نفس ندارد نسبت به توانمندی‌ها و داشته‌های خود قانع نیست.

وی افزود: ادامه این روند این است که فرد دائما در حال مقایسه میان خود و دیگران است، به همین دلیل شخص دچار یک سندرم به نام خود زشت پنداری می‌شود. این درگیری ذهنی باعث می‌شود فرد دست به هر کاری بزند تا اعتماد به نفس خود را باز یابد.

به گفته این روانشناس، بسیاری از این تفکرات در کودکی و نوجوانی افراد ریشه دارد. درواقع زمانی که فرد در دوره کودکی یا نوجوانی به شدت از سوی خانواده تحقیر و روند رشد او دائما با دیگران مقایسه می‌شود، یک " خود کم بینی " در وجود او پدیدار می‌شود، به دنبال آن اعتماد به نفس و در برخی موارد حاد، عزت نفس او نیز از بین می‌رود.

جعفری اضافه کرد: حالت دیگر ولنگاری تربیتی یا به نوعی فرزندسالاری است. در این روش، والدین نسبت به تربیت فرزند بی تفاوت هستند و هر امتیاز و امکاناتی که کودک درخواست می‌کند بدون هیچ زحمتی در اختیار او قرار می‌دهند. رفاه بیش از اندازه موجب می‌شود فرد دچار خود شیفتگی گردد. این افراد دچار خود برتربینی می‌شوند و در جامعه، کار و زندگی مشترک خود نگاه ارباب رعیتی دارند.

وی راهکار جلوگیری از بروز حس " خود زشت پنداری " در انسان را تشریح کرد و گفت: اگر افراد در یک تخصص یا پیشه، درست و موثر ورود پیدا کنند و دیده شوند، نیاز نیست به تبلیغات پوچ بیگانگان پناه بیاورند. اگر تفکر آنها یک اندیشه منطقی باشد و به مطالعه و ارتقای شخصیت دورنی روی آورند به دنبال زیبایی‌های مصنوعی و ظاهری نخواهند رفت.

این مشاور خانواده با اشاره به گسترش روحیه خود زشت پنداری در دوران شیوع کرونا اظهار کرد: در این دوره ارتباطات و تعاملات اجتماعی کاهش یافت، دیده شدن‌ها کمتر شد. این اتفاق در بانوان تاثیر بیشتری داشت زیرا آنها بیش از آقایان نیازمند دیده شدن و تایید هستند.

جعفری یادآور شد: یکی از مهمترین عواملی که موجب اثرگذاری بیشتر ویروس کرونا می‌شود، استرس و نگرانی است چرا که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

وی در خاتمه گفت: متاسفانه تعداد افراد مراجعه کننده به روانشناس که مشکل خود زشت پنداری دارند یا به صورت افراطی خود شیفته هستند بسیار زیاد است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی