گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مجلس در رادیو گفت‌وگو: پیری جمعیت ابر بحران آینده/ خانواده و ازدواج در کشور متولی ندارد

بانکی‌پور فرد عنوان کرد: پیری جمعیت ابر بحران آینده کشور است، در حالی که هنوز برخی به عمق خطر پی نبرده اند و غافلند که پیری جمعیت آسیب‌های جدی به کشور می‌زند.

1400/02/20
|
09:03
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ امیرحسین بانکی پور فرد، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگوی تلفنی با برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد افزایش سن جمعیت و آسیب های اجتماعی گفت: نرخ رشد جمعیت در ایران به شدت کاهش یافته است ولی چون عمق این فاجعه برای مسئولین و مدیران مشخص نیست به شوخی و مزاح با آن برخورد می کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حوزه های فرهنگی به بحث ازدواج و جمعیت به شکل تفننی نگاه می شود، نه به عنوان مسئله حیاتی و اساسی کشور گفت: مجلس در تدوین قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده وارد شده و 21 مانع را در حوزه ازدواج و دیگر حوزه های آن شناسایی کرده است.

بانکی پور تصریح کرد: شرایط سخت ازدواج یکی از 21 مانع شناسایی شده می باشد که برای تسهیل در امر ازدواج اموری مانند تخصیص تسهیلات 200 میلیونی ازدواج، راه اندازی شبکه های همسریابی، ایجاد خوابگاه های متاهلی، اعطای وام 150 میلیون تومانی و اختصاص زمین 150 تا 200 متری به همه خانواده ها برای تولد فرزند سوم پیش بینی شده است.

وی عدم باروری زوجین را بُعد دیگر موانع ازدواج برشمرد و بیان داشت: در حال حاضر 3.5 میلیون زوج ناباور در کشور وجود دارد که در طرح ساماندهی ازدواج تلاش شده است هزینه های درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گیرد و توسعه مراکز ناباروری هم در طرح دیده شود.

بانکی پور فرد یکی دیگر از موانع را هزینه های بالا و پر استرس دوران بارداری عنوان کرد و ادامه داد: ساماندهی بسیار خوبی در وضعیت غربالگری و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن و زایمان طبیعی رایگان برای همه اقشار، بهسازی محیط های زایمان طبیعی، در طرح ساماندهی ازدواج جوانان پیش بینی شده است.

وی ادامه داد طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مشتمل بر 74 ماده است و در آن برای رفع مشکل بیکاری مقرر شده است در شرایط استخدام برای فرزنددار بودن و تاهل امتیاز در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حوزه خانواده و ازدواج در کشور متولی رسمی و واحدی ندارد، گفت: امید می رود در دولت آینده یک متولی پاسخگو برای حوزه خانواده معین شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی