گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مسئول مركز رصد معاونت اجتماعی بسیج: موضوع خانواده در سیاست گذاری‌های کلان مسئولین برجسته نیست

دلبند در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در سیاست گذاری‌های کلان ارکان تصمیم گیری نظام و مسئولین، موضوع خانواده برجسته نیست.

1400/09/03
|
14:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهدی دلبند، مسئول مرکز رصد معاونت اجتماعی بسیج با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد بسیج و وظایف اجتماعی آن گفت: اگر سیاست‌ها خانواده محور شود طبعا نتیجه بهتری حاصل می‌شود چون خانواده بنیادی ترین نهادی است که فرد در آن متولد و رشد می‌یابد.

وی با بیان اینکه بسیج همواره تلاش داشته فعالیت‌ها و ماموریت‌های خود را در حوزه‌های اجتماعی با رویکرد خانواده و مبتنی بر خانواده انجام دهد گفت: بسیج شبکه نیروی انسانی و فراگیر است که طبق قانون وظیفه کمک کردن به نهادهای متولی در کشور را دارد و گاها برخی از موازی کاری‌ها مانع کار می‌شود.

*** تورم اسنادی و تورم ساختاری دو مشکل اساسی کشور

دلبند تصریح کرد: ‌ در کشور ما دو مشکل عمده تورم اسنادی و تورم ساختاری وجود دارد که باید تلاش شود در جهت کاهش موازی کاری‌ها، سازمان‌ها این سایش را برطرف کنند.

مسئول مرکز رصد معاونت اجتماعی بسیج با بیان اینکه در بحث آسیب‌های اجتماعی در کشور نهاد‌های موازی زیادی متولی کار هستند و در فرآیند انجام کار دچار موازی کاری و همپوشانی می‌شوند گفت: یکی از اقدامات رصدی ما این است که سایش را در این مهم به حداقل برسانیم و با دستگاه‌های مختلف وارد تعامل شده و کیک آسیب‌های اجتماعی را وسط قرار داده و تقسیم کار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در معاونت اجتماعی بسیج کارویژه‌های مختلفی وجود دارد که حوزه کلی آن مقابله با آسیب‌های اجتماعی است بیان داشت: ‌ اعتیاد و مواد مخدر، طلاق و ازدواج، حاشیه نشینی، جمعیت و فرزند آوری، امر به معروف و نهی از منکر از جمله کار ویژه‌های اساسی است که در دستور کار این معاونت قرار دارد.

*** وضعیت اجتماعی کشور با وضعیت مطلوب فاصله دارد

دلبند با بیان اینکه وظیفه اصلی ما رصد وضعیت اجتماعی کشور و روندهای فعلی و آینده است اظهار داشت: ‌ وضعیت اجتماعی کشور اگر چه با وضعیت مطلوب فاصله دارد ولی به دلیل حجم زیاد آسیب‌های اجتماعی و کنترل آسیب‌ها به دلیل گستردگی که دارد ساده نیست.

دلبند با تاکید بر اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی اساسا بدون کار قرارگاهی و جمعی نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود تصریح کرد: ‌ بسیج به تناسب نقش و سهمی که دارد با تعامل با سازمان‌های متولی در قالب تفاهم نامه به صورت قرارگاهی وارد کار شده و نیروی انسانی خود را وارد میدان کرده و با دستگاه‌هایی مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی، کمیته امداد و سازمان امور اجتماعی در جهت کاهش و رفع آسیب‌های اجتماعی همکاری دارد.

مسئول مرکز رصد معاونت اجتماعی بسیج در رادیو گفت‌وگو تصریح کرد: ‌ اصلی ترین مسئله در موضوع آسیب‌های اجتماعی پیگیری کارها در رسیدن به نتیجه است و متاسفانه در کشور ما نبود پیگیری و نظارت در به نتیجه رسیدن فعالیت‌های انجام شده، به عنوان یک آسیب سیستمی موجب ایجاد یأس در کارها می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی