گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

حرفه ای نشدن صنعت ساختمان زمینه‌ساز گسترش رانت شده است

سعیدیان در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: حرفه ای نبودن، جدی ترین مشکل در صنعت ساختمان سازی در کشور است و همین امر زمینه را برای رانت گسترش می دهد.

1400/10/25
|
10:18
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ سعید سعیدیان، رئیس انجمن سازندگان استان تهران با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد رانت بلند مرتبه سازی در جیب کیست گفت: اگر صنعت ساختمان در کشور ما حرفه ای بود و طبق برنامه علمی که برای الگوهای صنعت ساختمان داریم پیش می رفت مشکلات در این حوزه به حداقل می رسید.

وی افزود: مشکل اساسی دیگری که صنعت ساختمان کشور گرفتار آن می باشد این است که ساختمان در کشور ما تبدیل به کالای سرمایه ای شده است در حالی که در هیچ کجای دنیا ساختمان کالای سرمایه ای نیست و ساختمان کالایی مصرفی محسوب می شود.

سعیدیان تصریح کرد: سرمایه ای بودن ساختمان باعث می شود با توجه به حجم فزاینده نقدینگی که در جامعه وجود دارد هجمه ای به این صنعت وارد شود و ورود افراد ثروتمند را در این صنعت تشدید می کند و با عث به وجود آمدن فضاها و ساختمان های غیر حرفه ای می شود.

رئیس انجمن سازندگان استان تهران اظهار داشت: مقابله کردن با اینموضوع بسیار دشوار است مگر اینکه مدیران شهری به یک اجتماع برسند تا صنعت ساختمان را حول محور یک برنامه مدون علمی پیش ببرند و صنعت ساختمان را حرفه ای کنند و آرام آرام ساختمان را از کالای سرمایه ای بودن خارج کنند.

وی در ادامه در مورد اهمیت بلند مرتبه سازی با تاکید بر اینکه ما هیچ وقت از یک برنامه ریزی درست در مسیر بلند مرتبه سازی پیروی نکرده ایم و جای شهرسازان و طراحان شهری مادر موضوع بلند مرتبه سازی خالی بوده است گفت: شهر تهران در مقایسه با شهرهایی مثل توکیو، هنگ کنک، لندن شهر کوتاه قامتی است ودر سطح پخش شده است و بسیاری از زمین های کشاورزی و حوزه فضای سبز شهر تبدیل به مسکنت به شکل بد قواره ای شده است.

*** آزاد شدن بلند مرتبه سازی با هدف رفع مشکلات مالی شهرداری

سعیدیان در مورد آزاد شدن بلندمرتبه سازی در تهران بر مبنای مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: مشکلات مالی باعث شده که مجوز آزاد شدن بلند مرتبه سازی در تهران صادر شود.

رئیس انجمن سازندگان استان تهران گفت: به اعتقاد من این رویکرد جدید شهرداری و شورای عالی شهرسازی با دلیل کاهش سطح ساخت و سازها در دو سال اخیر و به سبب مشکلات مالی است که گریبان شهرداری را گرفته ومی خواهند یک فرصتی ایجاد کنند تا سازنده ها را تشویق به بلند مرتبه سازی کنند و تصور نمی کنم مطالعات دقیق و مدونی در مورد این مهم صورت گرفته باشد و به اعتقاد من باز هم دچار یک سیکل معیوب خواهیم شد.

*** ضرورت خرید املاک شناسنامه دار

وی در ادامه بر ضرورت مطالبه و خرید ساختمان های شناسنامه دار تاکید کرد وگفت: بنا به مقررات ملکی در شناسنامه فنی ملک مشخصات کامل متولیان، پیمانکاران، و همه افرادی که در ساخت بنا نقش داشته اند وجود دارد و اگر مردم املاکی که شناسنامه فنی ندارند و مقررات ملی در ساخت آنها اجرا نشده است را خریداری نکنند، سپس افراد سازنده می بینند که املاکی که ساخته اند مشتری ندارد و ناچار می شوند به سمت و سوی ساختن املاکی بروندکه خریدار داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی