گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس كارگروه سلامت بین الملل سازمان نظام پزشكی: وضعیت بحرانی مهاجرت و تغییر شغل پزشکان

نژادی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت مهاجرت و تغییر شغل پزشکان بحرانی است و برای جلوگیری از خالی شدن سرمایه‌های کشور در زمینه‌های پزشکی باید راهکاری درست اندیشیده شود.

1400/11/04
|
11:32
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر یاسر نژادی، جراح و متخصص ارتوپدی و رئیس کارگروه سلامت بین الملل سازمان نظام پزشکی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد مردم، معیشت و افزایش تعرفه‌های پزشکی گفت: اگر کشور درآمد و هزینه دارد به جای افزایش ظرفیت‌های پزشکی بهتر است آن را صرف حفظ سرمایه‌های موجود کرده و از درخت بارور و 12 ساله پزشکی که اکنون به ثمر رسیده است بهره ببریم و چرا که اگر صد‌ها نهال تحت عنوان افزایش ظرفیت پزشکی بکاریم آن را جبران نخواهد کرد.

وی افزود: بحرانی که در بخش خصوصی و تعطیلی مطب‌های پزشکان و تغییر شغل آنها وجود دارد قابل اغماض نیست و بهبود تعرفه‌های پزشکی نقش به سزایی در تشویق و ترغیب پزشکان به فعالیت در حرفه پزشکی دارد و می‌تواند مانعی برای تغییر شغل و مهاجرت پزشکان شود.

نژادی اظهار داشت: ‌ماهیانه 30 میلیون تومان در شهر تهران هزینه‌های استهلاکی هر مطب اعم از هزینه‌های جانبی، حقوق، پرداخت‌ها، اجاره و.. می‌باشد.

*** درآمد یک میلیارد و 350 میلیون تومان در ماه انگیزه مهاجرت پزشکان

رئیس کارگروه سلامت بین الملل سازمان نظام پزشکی با اشاره به تبلیغاتی که کشورهای اروپایی برای جذب پزشکان ایرانی انجام می‌دهند گفت: ‌ آگهی جذب نیروی پزشک با یک میلیارد و 350 میلیون تومان در ماه برای مهاجرت پزشکان ایرانی جاذبه ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم در کشور چنین جاذبه‌ای ایجاد کنیم و باید در تعرفه گذاری یک تابع مستقل داشته باشیم گفت: در حال حاضر این موضوع رعایت نمی‌شود و به طور مثال اگر هزینه جراحی یک بیمار 12 میلیون تومان شود، تنها یک میلیون از 12 میلیون سهم پزشک می‌شود.

*** ضرورت اختصاص 10 درصد تولید ناخالص ملی کشور در بحث سلامت

نژادی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در کشور‌های پیشرو 13 درصد تولید ناخالص ملی در بحث سلامت هزینه می‌شود و اگر در کشور ما هم 10 درصد تولید ناخالص ملی که حدود 500 هزار میلیارد تومان می‌شود سهم سلامت در نظر بگیریم، آن چیزی که بیمار باید بپردازد چه مستقیم در مطب و چه غیر مستقیم به عنوان حق بیمه، در مجموع جزئی از کل می‌شود.

رئیس کارگروه سلامت بین الملل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه بودجه سرانه سلامت باید هدفمند باشد و پرت منابع آن کم شود گفت: بودجه سرانه سلامت بایستی بیشتر در تعرفه‌ها و ویزیت هزینه شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی