گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

هنر انقلاب نیازمند یک کنکاش جدی است

چهره برگزیده هنر انقلاب سال1400 گفت: هنر انقلاب، هنر نگاه به آینده است؛ باید یک بازخوانی راجع به هنر انقلاب انجام شود.

1401/02/05
|
14:39
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر عبدالحمید قدیریان، نقاش و چهره برگزیده هنر انقلاب سال 1400 با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در خصوص مدیریت فرهنگ و جایگاه مدیران هنری در تجلی و توسعه هنر تراز انقلاب گفتگو کرد.

وی اظهار کرد: هنر انقلاب نیاز به تبیین دارد، فاصله با دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی روز به روز زیاد می‌شود؛ به همین دلیل خطر استحاله شدن مفاهیم انقلاب اسلامی وجود دارد، به نظرم آنقدر که ما درباره موضوعات مدیریتی صحبت می‌کنیم راجع به ماهیت کمتر صحبت می‌شود و این یک ضعف محسوب می‌شود.

قدیریان با بیان اینکه بیماری نوستالژیک در اصل متوقف کننده فرهنگ پیش رو است، گفت: هنر انقلاب، هنر نگاه به آینده است؛ باید یک بازخوانی راجع به هنر انقلاب انجام شود. مفاهیم را باید سه بعدی نگاه کرد، مفهوم هنر انقلاب از نگاه حضرت امام(ره) یک مفهوم بسیار والایی است، باید یک نگاه جدی به هنر داشت، هنر انقلاب نیازمند یک کنکاش جدی است، در کنار نگاه فقهی که باید به هنر داشته باشیم باید ابعاد جدید قرآنی هم وارد هنر کرد.

وی تصریح کرد: هنرمند نمی‌تواند بنیان‌های فلسفی را تشریح کند؛ بلکه از هنرمند باید انتظار داشت که مفاهیمی که در اختیار دارد را تبدیل به فرم کند.

در ادامه برنامه دکتر مجد الدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری طی ارتباط تلفنی با برنامه اظهار کرد: متاسفانه برخی‌ها هنر انقلاب را به هنر سال 57 محدود کردند و همین موضوع صدمه بزرگی وارد کرده است، وقتی صحبت از انقلاب می‌کنیم مقصودمان هنر آن سال‌ها قطعا نیست، هنر انقلاب هنر متعهد به حق و حقیقت است، در این مسیر چالش و سختی‌هایی داریم و یکی از آن‌ها بازنمایی از هنر انقلاب است، به طور معمول رسانه‌ها به مسائل حاشیه‌ای هنر علاقه‌ای بیشتر دارند؛ این موضوع باعث می‌شود که جلوه‌ای از فضای هنر به حواشی زرد و کم ارزش می‌پردازد.

معلمی بیان کرد: اولین مسئله این است که برای فضای مدیریتی کشور این موضوع را نهادینه کنیم که فرهنگ مهم ترین رکن کشور به حساب می‌آید.

وی گفت: وقتی می‌خواهیم تمدن سازی داشته باشیم و غایت کشور را تمدن اسلامی می‌بینیم؛ به همین دلیل باید برای فرهنگ ارزش قائل شویم و سیاست گذاری‌ها را متمرکز کنیم. پراکنده کاری و موازی کاری نیز باعث دیده نشدن کارهای فرهنگی می‌شود. به همین میزان که ما انقلاب را بزرگ می‌بینیم باید به فرهنگ و هنر توجه کنیم؛ هیچ کشوری بدون توجه به فرهنگ و هنر ماندگار نشده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی