گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

هم افزایی متولیان برای ترویج زبان فارسی ضروری است

یک استاد دانشگاه توافق و هم افزایی نهادهای متولی برای پاسداشت زبان فارسی را ضروری دانست و افزود: هر نهادی باید در کنار گسترش زبان فارسی در حیطه کاری خودش، در عین حال با دیگر دستگاه‌ها نیز هماهنگ باشد.

1401/02/25
|
10:05
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر حسن نورانی مکرّم دوست استاد دانشگاه و کارشناس زبان و ادبیات فارسی به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و موضوع پاسداشت زبان فارسی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه کرد.

نورانی با بیان اینکه پاسداشت زبان فارسی در حرف‌ها، دائمی اما در عمل منقطع است گفت: پاسداشت در اسم، همان ساخت برنامه و نصب بیلبورد در سطح شهر است اما رسم پاسداشت قطعاً اینگونه نیست.

وی توافق و هم افزایی نهادهای متولی برای پاسداشت زبان فارسی را ضروری دانست و افزود: هر نهادی باید زبان فارسی را در حیطه کاری خودش گسترش دهد و در عین حال با دیگر دستگاه‌ها نیز هماهنگ باشد.

استاد دانشگاه معتقد است که تعدد نهادهای متولی برای پاسداشت زبان فارسی هیچ ایرادی ندارد اما ایراد در جایی پیدا می‌شود که نهادها از افراد غیرمتخصص استفاده کنند یا صرفاً به اهداف خود بیاندیشند و این کار مهم فرهنگی را ابزاری برای معرفی خودشان قرار دهند.

کارشناس زبان و ادبیات فارسی در مصاحبه با رادیو گفت وگو تأکید کرد: هر نهادی اعم از فرهنگستان، بنیاد سعدی و غیره اگر از زبان به عنوان وسیله‌ای برای پیشبرد اهداف خودش استفاده کند قطعاً لطمه می‌زند اما اگر به عنوان یک وظیفه و هویت کمک کند آن موقع است که هم افزایی اتفاق می‌افتد.

نورانی با اشاره به اینکه در گذشته یک دغدغه هویتی نسبت به موضوع پاسداشت زبان فارسی وجود داشت گفت: وجود ادیبان بزرگ در گذشته و دغدغه مندی آنها بخش زیادی از کار را پیش می‌بُرد اما امروزه نهایتاً در فضای مجازی و بدون حمایت، صرفاً یک اسمی از گذشتگان می‌بریم و بهایی هم به نخبگان فرهنگی نمی‌دهیم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: معمولاً مدیران برخی نهادهایی که برای حفظ و پاسداشت زبان فارسی بودجه دریافت می‌کنند اطلاع چندانی از مهم بودن زبان فارسی به عنوان هویت ملی ندارند.

وی معتقد است که کار فرهنگی باید دست اهل فرهنگ باشد نه اینکه یک بخشنامه دستوری به صداوسیما و شهرداری و دیگر نهادها و سازمان‌ها ابلاغ کنیم و توقع نتیجه هم داشته باشیم.

نورانی به دغدغه مقام معظم رهبری درمورد زبان فارسی از چند سال قبل اشاره کرد و گفت: متاسفانه یک عده که فاقد تخصص‌های لازم بودند برای اینکه خودی نشان دهند و یا بودجه بگیرند جلو افتادند و از سوی دیگر، شاهدیم که گروه‌های مختلفی راه اندازی می‌شوند و زبان فارسی را طوری معرفی می‌کنند که گویا یک زبان حکومتی است و سابقه‌ای هم ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی