گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حضور متخصصان زبان فارسی در فضای مجازی ضروری است

یک منتقد ادبی گفت: یکی از مشکلات ما این است که اساتید برجسته زبان فارسی در فضای مجازی حضور ندارند که البته نباید هم حضور داشته باشند چون نهادها و دغدغه مندان متخصص این حوزه باید حضور پیدا کرده و در حوزه گسترش زبان و ادبیات فارسی اقدام کنند.

1401/02/26
|
11:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر مهدی محمدی نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی و مدرس دانشگاه در رابطه با چالش‌های زبان فارسی در فضای مجازی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه کرد.

محمدی معتقد است که فضای مجازی را هم می‌توان به عنوان بخشی از مطالعات جامعه ایرانی دانست و هم می‌توان آن را جزو شاخص‌های سرانه مطالعه محسوب نکرد.

وی افزود: این موضوع بستگی به نگاه و تعریف ما از بحث مطالعه دارد یعنی اگر مطالعه را صرفاً به حوزه کتب و روزنامه کاغذی محدود کنیم طبیعتاً نقش فضای مجازی حذف می‌شود اما اگر مدت زمانی که کاربران برای مطالعه فضای مجازی صرف می‌کنند را ملاک قرار دهیم قضیه متفاوت می‌شود.

محمدی در تعریف زبان از منظر زبان شناسان گفت: زبان، همان شیوه استفاده از واژه‌ها (نشانه ها) و برقراری ارتباط بین این نشانه هاست چون ما بر بنای تفکرمان از واژه‌ها استفاده می‌کنیم و بنابراین زبان، حاصل تفکر ماست.

وی افزود: نگرانی ما از این جهت است که زبانِ فاقد اندیشه غنی و عمیق در فضای مجازی وارد اندیشه و طرز تفکر ما شود چراکه خود واژه‌ها مهم نیستند و زبانی پابرجا می‌ماند که آثار ادبی غنی داشته باشد مانند زبان فارسی که نسبت به دیگر زبان‌های مجاور پابرجا مانده است.

این پژوهشگر و منتقد ادبی، کتاب شاهنامه را یکی از مهمترین آثار ادبی غنی کشورمان خواند و گفت: شاهنامه فردوسی صرفاً بیان اسطوره و حماسه نیست بلکه از این جهت مهم است که دارای اندیشه بلند و عمیق است و زبانش هم باقی مانده و در حقیقت می‌توان گفت که فردوسی معمار زبان فارسی بود.

محمدی تصریح کرد: نگرانی ما درمورد فضای مجازی این است که تفکر و اندیشه ما را تغییر و به سطح پایین تقلیل دهد.

پژوهشگر و منتقد ادبی با بیان اینکه کتاب قرآن کریم به دلیل زبان، یک اعجاز محسوب می‌شود گفت: زبان عربی مادامی که کلام الله مجید باشد یک زبان فاخر است و نگرانی بابت از بین رفتن زبان عربی را نداریم و مادامی که شاهنامه و سعدی و حفاظ در زبان هستند نیز نگرانی از بین رفتن زبان فارسی را نداریم.

وی افزود: ما زمانی باید نگران باشیم که آثار فاخری مانند شاهنامه فردوسی را در کتب درسی نیاوریم و در رسانه‌ها و فضای جامعه نیز صحبتی از آن نشود.

محمدی یادآور شد: یکی از مشکلات ما این است که اساتید برجسته زبان فارسی در فضای مجازی حضور ندارند که البته نباید هم حضور داشته باشند چون نهادها و کسانی که دغدغه این کار را دارند و از تسلط کافی برخوردار هستند باید در فضای مجازی حضور پیدا کرده و در حوزه گسترش زبان و ادبیات فارسی اقدام کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی