گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

واژه سازی باید به انجمن‌های علمی واگذار شود

دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی گفت: همانطورکه تولید علم باید توسط انجمن‌های علمی و از طریق گفتگو شکل بگیرد در بحث واژه سازی هم باید این اتفاق بیفتد و به انجمن‌های علمی واگذار شود.

1401/02/26
|
15:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر مهدی نجفی دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی در رابطه با چالش‌های زبان فارسی در فضای مجازی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه کرد.

نجفی با بیان اینکه شکل کتاب در دنیای کنونی با ورود تکنولوژی‌های دیجیتالی و فناوری‌های نوین تغییراتی کرده گفت: کتابهایی که امروز تولید می‌شوند به دو صورت مکتوب و الکترونیکی هستند.

وی افزود: فضای رسانه‌ای و مجازی و شبکه‌های اجتماعی از نظر سواد عمومی و رسانه‌ای قابل توجه هستند اما گزینه مناسبی به عنوان شاخص سرانه مطالعه محسوب نمی‌شوند.

دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی اظهارکرد: زبان فارسی چه بخواهیم و چه نخواهیم تحت تاثیر فضای مجازی و اقتضائات روز جامعه و در طول زمان دچار تغییر و تحول می‌شود و اگر دچار تغییری نشود زنده نمی‌ماند چراکه زبان پویاست.

وی با بیان اینکه سرعت تغییر و تحولات در فضای مجازی بسیار زیاد است گفت: از آنجایی که زبان در تقابل با فضای مجازی قرار دارد قطعاً دچار تغییر می‌شود اما سرعت زبان و نهادهای فعال در این حوزه نسبت به فضای مجازی خیلی کند است و باید فکری برایش کرد.

نجفی زبان را یکی از ارکان هویت ملی و فرهنگی و از عوامل همبستگی و یگانگی ملت دانست و افزود: رسمی بودن زبان فارسی یک بحث قانونی است و از قدیم هم وجود داشته و دارد.

دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی درمورد نگرانی‌ها برای ورود کلمات بیگانه به زبان فارسی گفت: وظیفه ما در قبال هجوم اصطلاحات و کلمات بیگانه به زبان، که همراه خودش فرهنگ و نگرش‌ها و بیگانه‌ها را نیز دارد و به کاربران منتقل می‌کند، این است که تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم و تولید محتوای خوبی داشته باشیم.

وی معتقد است که بحث تولید علم باید توسط انجمن‌های علمی و از طریق گفتگو شکل بگیرد و در بحث واژه سازی هم باید این اتفاق بیفتد و به انجمن‌های علمی واگذار شود.


دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی