گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس كتابخانه حسینیه ارشاد: میان فرهنگ و محتوای ماهواره پیوند درست برقرار کنیم

رئیس کتابخانه حسینیه ارشاد بیان کرد : باید میان محتوایی که از رسانه به کودک می رسد و فرهنگی که در تربیت کودک در خانواده و جامعه به کار می رود ارتباط صحیحی برقرار کنیم و اگر این دو در تقابل با هم باشند سبب تخریب کودک خواهد بود.

1396/06/05
|
10:03

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع ( ماهواره و اثرات آن بر کودکان ) با حضور دکتر منصوره کریم زاده ،عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و متخص حوزه کودکان و خانم دکتر خراسان چی ، عضو انجمن کتابداری و رئیس کتابخانه حسینیه ارشاد روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه کریم زاده با بیان اینکه دوران کودکی به دلیل رشد انسان دوره طلایی نامیده می شود ، عنوان کرد : در شش سال ابتدای زندگی رشد در همه جهات اعم از اجتماعی ، اخلاقی ، مغزی ، شناختی و ... اتفاق می افتد و به همین دلیل از منظر روان شناسی دوران کودکی بهترین دوران برای سرمایه گذاری برای آینده است.

وی همچنین به نقش رسانه در زندگی امروز اشاره کرد و گفت : از آنجایی که دوره کودک دوران کنجکاوی محسوب می شود و از یک سو بسیاری از اطلاعات را ندارند و از سوی دیگر در این سن توان پردازش درست اطلاعات را ندارند ، بنابراین اینکه در معرض چه برنامه ای در ماهواره قرار می گیرند اهمیت زیادی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی اضافه کرد : ماهواره فی النفسه به عنوان یک ابزار می تواند پیامد های خوبی داشته باشد اما اینکه ابزارهای موجود چگونه برای کودکان تفهیم شود بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه برنامه خراسانچی تمامی رسانه ها اعم از رادیو ، ماهواره و... را ابزارهای انتقال ادبیات به کودک دانست و عنوان کرد : اگر بتوانیم پیوند درستی میان کودک و رسانه برقرار کنیم می توانیم بگوییم ابزار مناسبی است و در غیر این صورت تخریب را در کودک ایجاد خواهد کرد.

وی افزود : انسان در سن کودکی بیشتر به تقلید روی می آورد و والدین آنها یا برنامه سازان انتخاب می کنند که چه محتوایی در اختیار کودکان باشد تا پرسش گری و تقلید آنها را در جهت درست هدایت کند.

رئیس کتابخانه حسینیه ارشاد با تاکید بر اینکه رادیو ، تلویزیون و فضای مجازی از زندگی کودک حذف شدنی نیست ، بیان کرد : باید میان محتوایی که از رسانه به کودک می رسد و فرهنگی که در تربیت کودک در خانواده و جامعه به کار می رود ارتباط صحیحی برقرار کنیم و اگر این دو در تقابل با هم باشند سبب تخریب کودک خواهد بود.

خراسانچی یادآور شد : نقش والدین در کنترل فرزند خود به صورت ناظر اهمیت دارد چراکه در رسانه ارتباط یک طرفه است و نیاز پرسشگری کودک را پاسخ نمی دهد . در واقع اگر بتوانیم محتوای درست را از طریق هر رسانه ای به کودک برسانیم به رشد عاطفی ، شخصیتی و شناختی او کمک کرده ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی