گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پژوهشگر رسانه مطرح كرد : خطر رفتار تقلیدی برنامه های ماهواره ای در کمین نوجوانان!

دکترای علوم ارتباطات و پژوهشگر رسانه اظهار کرد : زمانی که نوجوان خشونت یا مواردخلاف قانون مانند را در ماهواره می بیند با خطر رفتار تقلیدی مواجه می شود.

1396/06/06
|
12:30
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع ( ماهواره و نوجوانان ) با حضور خانم دکتر نزاکتی ، دکترای علوم ارتباطات و پژوهشگر رسانه و دکتر گل محمدی ، عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما و استاد انیمیشن روانه آنتن شد.

در ابتدا دکتر نزاکتی با تاکید بر اینکه در دوره نوجوانی باید به تاثیر همسالان توجه ویژه داشته باشیم ، عنوان کرد : نوجوان رسانه را مانند یک گروه همسال و مرجع در نظر می گیرد و الگو برداری می کند.

وی افزود: برای نوجوان امکان دسترسی به انواع رسانه از جمله ماهواره وجود دارد اما او قدرت تشخیص اینکه این برنامه به نفع او هست یا خیر را ندارد و اینجاست که نقش سواد رسانه ای برجسته می شود.

این پژوهشگر رسانه خاطر نشان کرد : قدرت تصمیم گیری ، انتخاب منافع شخصی و تعیین اولویت ها هنوز به طور کامل در نوجوان شکل نگرفته است بنابراین ممکن است در این زمینه دچار مشکل شود.

نزاکتی با بیان اینکه آنچه که در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما مدنظر است در ماهواره وجود ندارد، عنوان کرد :نگاه نوجوانان به دنیا شبیه نگاه تلویزیون های ماهواره ای است به این معنا که به عواقب و پیامد کار خود واقف نیستند.

وی تاکید کرد : ممکن است نوجوان خشونتی که از کودکی آموخته است در این دوره بروز دهد که در این آشکار شدن رسانه نقش اساسی دارد.در واقع زمانی که نوجوان خشونت یا مواردخلاف قانون مانند مصرف مواد مخدر و مشروب ، روابط جنسی نامشروع و.. را در رسانه ماهواره ای می بیند با خطر رفتار تقلیدی مواجه می شود.

نزاکتی یادآور شد : نوجوان دائما برای شکل دهی سبک زندگی و ساختن هنجارها از رسانه ها اطلاعات دریافت می کند اگر این اطلاعات سلامت روانی فرد را ارتقا ندهد برای فرد و جامعه مضر خواهد بود .

در ادامه گل محمدی با بیان اینکه تولیدات رسانه ای به سمت صنعتی سازی رفته اند ، اظهار کرد :گروه نوجوانان اقتصادی ترین دستاورد برای دنیا هستند چرا که برنامه ریزی برای آینده از این دوران جدی می شود.

وی افزود : دوره نوجوانی دوره گذر است و نباید زیاد بر روی آن متوقف شد و اگر در کودکی به خوبی بر روی بنیان های انسانی برنامه ریزی کرده باشیم می توانیم به راحتی آنها را به بزرگسالی انتقال دهیم.

این انیمیشن ساز خاطر نشان کرد : در 90درصد تولیدات انیمیشن نوجوانان قهرمانان داستان ها هستند چراکه بلند پروازی از این دوران آغاز می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی