گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی: ایده آل سازمان بسیج، ریشه کن شدن فقر و بیکاری است

کارشناس اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی خاطر نشان شد: تا زمانی که بیکاری و فقر ریشه کن نشود ما وضعیت را ایده آل نمی دانیم و روز به روز باید کار و تلاش کنیم تا بتوانیم به ایده آل خودمان برسیم.

1396/06/30
|
09:26
|

برنامه "آیینه داران بصیرت" رادیو گفت و گو با موضوع تقویت و توسعه زیرساخت های بسیج و با حضور مهندس اویس زکی خانی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس و کارشناس اقتصادی و مهندس مهدی داستان کارشناس اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی به روی آنتن رفت.

مهندس اویس زکی خانی در ابتدا به مفهوم بسیج اشاره کرد و گفت: از نظر امام خمینی(ره) هر کسی در جامعه احساس مسئولیت بالاتری را دارد فردی بسیجی است، ضمن اینکه از نظر امام بسیج یک بستر آرامش و ایجاد مامن امنی برای کشور است.

وی با یادآوری حضور بسیج از گذشته تا کنون در صحنه های مختلف بیان داشت: قبل از دفاع مقدس مبارزه با منافقین را داشتیم که بسیج مردمی و ارتش 20میلیونی توانست این توطئه ها را دفع کند. در دفاع مقدس بسیج ورود پیدا کرد و توانستیم این کار را طی هشت سال انجام دهیم و بعد از آن بسیج قرارگاه سازندگی خاتم شروع شد که با تمام امکانات نرم افزاری و سخت افزاری وارد میدان شد. سپس مشکل بهداشت را داشتیم و بچه هایمان دچار فلج اطفال می شدند، بسیج وارد میدان شد و در تاریخ کره زمین به گواهی سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل متحد این کار بی نظیر بود و توانستیم به جای چکاندن ماشه با چکاندن قطره از اطفال کشورمان دفاع کنیم.

این فرمانده سابق در دوران هشت سال دفاع مقدس با اشاره به نقش بسیج در اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی گفت: در سال های اخیر که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، بسیج اولین سازمانی بود که با اتکا به نیروی مردمی که تحت اختیار داشت وارد عرصه میدان شدند.

وی اظهار داشت: بنده طرحی را داده ام که اقتصاد مقاومتی به شکل اقتصاد فرد محور، خانواده محور، روستا محور، بخش محور، شهر محور و استان محور محقق می شود. یعنی اگر روزی خانواده ای در محاصره قرار بگیرد بتواند 10 روز مقاومت کند و غذا و آب داشته باشد و به همین ترتیب اگر برای یک روستا این اتفاق بیافتد بتوانند مقاومت کنند.

زکی خانی به مفهوم اقتصاد مقاومتی از دیدگاه خود پرداخت و گفت: مفهوم اقتصاد مقاومتی این است که کشور نیاز به یک جهش مجدد و نیاز به یک ایمن سازی در مقابل هجمه و فشار اقتصادی دنیا داشت.

در ادامه مهندس مهدی داستان به ماهیت بسیج اشاره کرد و گفت: بسیج یک فرهنگ و طرز فکر است، طرز فکری که شاکله اش این است که الان باید چه کاری برای بهبود اوضاع انجام بدهیم، پس آن را انجام می دهیم.
وی افزود: بعد از انقلاب دچار جنگ تحمیلی شدیم و نیاز بود برای بقا مردم به جبهه ها بروند و خودشان را برای پیکار و رزم آماده کنند، آن زمان به سرانجام رسید و اما امروز مشکل اصلی کشور، مشکل فرهنگی و اقتصادی و سایر مسایل اجتماعی است که ممکن است وجود داشته باشد. از این رو بسیج ماهیت خودش را از دست نمی دهد و تنها روش ها و اولویت حوزه های پیگری اش را تغییر می دهد.
کارشناس اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی با اشاره به تذکرات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی، جنگ نرم و تهدیدات فرهنگی، به فعالیت های بسیج در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: این موضوع سبب شد تا بسیج فعالیت های خودش را بر پروژه های اقتصاد مقاومتی و مسایل فرهنگی معطوف کند. در کنار آن کمافی السابق پروژه های عمرانی هم پیگیری می شود.
وی با تاکید بر اینکه ماهیت پروژه های عمرانی با پروژه های اقتصاد مقاومتی متفاوت هستند، توضیح داد: در رویکرد پروژه های اقتصادی ما به اصطلاح به دنبال ماهی دادن به کسی نیستیم بلکه ماهیگیری را به آنها آموزش می دهیم اما در پروژه های عمرانی تحت عنوان محرومیت زدایی، بسیجی ها در اردوهای جهادی به مناطق محروم سرکشی می کنند و مناطق را شناسایی و مشکلات آنها را لمس و در آنجا اولویت بندی می کنند و ممکن است در یک منطقه ای خانه بهداشت احداث شود و در منطقه ای هم مدرسه یا خانه ای بازسازی شود.

داستان با بیان اینکه در سال های اخیر به دنبال حمایت از تولیدات کوچک در کل کشور در راستای اقتصاد مقاومتی هستیم، گفت: تولیداتی که به عنوان مشاغل خانگی و مشاغل خرد شاید بتوان آنها را نامگذاری کرد. ما از تولید کنندگان با وام هایی که به آنها دادیم حمایت مالی کردیم و همچنین با ارائه مشاوره کمک های معنوی هم داشته ایم.

وی ادامه داد: تاکنون بازخورد خوبی گرفتیم و در سال 95، در استان البرز از 750 واحد تولیدی حمایت کردیم و این رقم قابل توجهی است.

کارشناس اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی خاطر نشان شد: تا زمانی که بیکاری و فقر ریشه کن نشود ما وضعیت را ایده آل نمی دانیم و روز به روز باید کار و تلاش کنیم تا بتوانیم به ایده آل خودمان برسیم.

وی به تفاهم نامه ای که میان سازمان بسیج و سازمان فنی و حرفه ای کشور امضا شده اشاره داشت و گفت: در بحث آموزش و پیش نیازهای اشتغال، سازمان فنی و حرفه ای به ما امتیازی را اعطا کردند که با استفاده از مدارک و سامانه خودشان در نواحی بسیج با مربیانی که خودمان به آنها معرفی می کنیم و سازمان تائید می کند، دوره های آموزشی و مهارت آموزی را برگزار کنیم و این هم خیلی کم خرج تر برای هنرجوها است و هم خیلی راحت تر و سریع تر به نتیجه می رسند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی