گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس : زبان و ادب اصیل فارسی در حال کمرنگ شدن است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد :با توجه به تهاجم فرهنگی که در جامعه و فضای مجازی با آن مواجه هستیم ، زبان و ادب اصیل فارسی که در دل خود فرهنگ ها را جای داده است در حال کمرنگ شدن است.

1396/08/13
|
13:45
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع فراموشی فرهنگی و نسل جدید با حضور دکتر علی اصغر اسکندری، استاد ادبیات دانشگاه تهران و ارتباط تلفنی با فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه اسکندری عنوان کرد: نهادهای فرهنگی بسیار زیادی در کشور وجود دارند و اگر بپذیریم که فعالیت مطلوب دارند باید خروجی آن را در سطح جامعه مشاهده کنیم، در حالی که وضعیت موجود حکایت از کم کاری نهادها دارد.

وی افزود: نسل جوان شخصیت های تاریخی فرهنگ و تاریخ کشورشان را نمی شناسند در حالی که کوچکترین شخصیت های انیمیشن های غربی را می شناسند.

این استاد دانشگاه با اشاره به عدم کتاب خوانی مردم کشور و علاقه زیاد به فضای مجازی، اظهار کرد: فرهنگ ها با زبان انتقال پیدا می کنند. به عنوان مثال زمانی که رستم در برابر پدر خود حاضر می شود همیشه دست به سینه و سر به زیر است و نشان دهنده احترام است.

اسکندری با تاکید براینکه در کشور ما والدین، مسئولان و دیگر نهادها دغدغه زیادی برای فرهنگ ندارد، بیان کرد: وقتی کودک خود را از سنین کم برای یادگیری زبان خارجی تشویق می کنیم و از ادب و فرهنگ خود دور می کنیم چگونه انتظار داریم در سن بالاتر به ما احترام بگذارد.

در ادامه فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی در ارتباط تلفنی با رادیو گفت و گو عنوان کرد: با توجه به تهاجم فرهنگی که در جامعه و فضای مجازی با آن مواجه هستیم، زبان و ادب اصیل فارسی که در دل خود فرهنگ ها را جای داده است در حال کمرنگ شدن است.

وی تاکید کرد : اگر برنامه های جذاب برای نسل جوان ارائه نشود، این نسل از فرهنگ ایرانی دور خواهد شد همانطور که هم اکنون شاهد به کار بردن الفاظ و کلمات بیگانه در سخنان آنها هستیم.

وی با تاکید بر وظیفه نظارتی مجلس شورای اسلامی در این خصوص، اظهار کرد : در جلساتی که کمیسیون فرهنگی با میراث فرهنگی یا صدا و سیما و سازمان های دیگر دارد باید موضوع پیوست فرهنگی که ابلاغ شده است مورد تاکید قرار گیرد تا فرهنگ ایرانی اسلامی ما از بین نرود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه که کمیسیون فرهنگی یکی از پرکارترین کمیسیون های مجلس شورای اسلامی است، عنوان کرد: کمیسیون ارتباطات گسترده ای با نهادهای مختلف کشور دارد و امکان برقراری جلسات زیاد با توجه به وقت کم نمایندگان و لزوم حضور در صحن علنی مجلس امکان پذیر نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی