گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

استاد تمام گروه علوم كامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی: در نقشه جامع علمی کشور به آموزش الکترونیکی نگاه ویژه ای وجود دارد

استاد تمام گروه علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی گفت: در راهبرد کلان نقشه جامع علمی کشور، تحول و نوسازی نظام تعلیم و تربیت به منظور انطباق با مبانی تعلیم و تربیت اسلامی و تحول اهداف کلان نقشه جامع علمی کشور قرار دارد.

1396/11/01
|
09:45
|

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع آموزش الکترونیکی راهکاری جهت تحقق نقشه جامع علمی کشور و با حضور دکتر کوروش پرند مسئول پارک علم و فناوری و استاد تمام گروه علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی به روی آنتن رفت.

دکتر کوروش پرند در آغاز با بیان اینکه در حوزه فناوری دچار تحولات عظیم در دنیا هستیم، گفت: هر روز که می گذرد شاهد تغییرات عمده در حوزه فناوری و به ویژه فناوری اطلاعات هستیم و سرعت این تحولات نیز دائما در حال افزایش است.

وی با اشاره به این موضوع که فناوری، حوزه آموزش را بسیار متحول کرده است، عنوان داشت: در حال حاضر این تحول باعث شده مفهومی به نام آموزش الکترونیکی داشته باشیم. در نظام نامه آموزش الکترونیکی آموزش عالی، آموزش الکترونیکی رویکردی نوین در آموزش تعبیر شده است که برای فراگیران، امکان یادگیری در هر زمان و در هر مکان را فراهم می کند.

وی افزود: در نقشه جامع علمی کشور به آموزش الکترونیک توجه شده است. نقشه جامع علمی کشور دارای چندین فصل است که در فصل چهارم آن راهبردها و اقدامات ملی برای توسعه علم و فناوری وجود دارد که در راهبرد کلان 6، تحول و نوسازی نظام تعلیم و تربیت اعم از آموزش و پرورش و آموزش عالی به منظور انطباق با مبانی تعلیم و تربیت اسلامی و تحول اهداف کلان نقشه جامع علمی کشور قرار دارد.

مسئول پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه راهبرد 6 نقشه جامع علمی کشور شامل چند راهبرد ملی است، اظهار داشت: مهمترین بخش از این راهبردها در بند پنجم قرار دارد که در آن افزایش دسترسی همگانی به آموزش مطرح است و یادگیری الکترونیکی در نقشه جامع علمی کشور مورد تاکید قرار گرفته است.

وی درباره اقدامات ملی در نقشه جامع علمی کشور جهت گسترش آموزش الکترونیک بیان کرد: در بند 20 نقشه جامع علمی کشور حمایت از فناوری ها و روش های جدید آموزشی در آموزش عالی مورد تاکید قرار گرفته است. در بند 25 به صورت دقیق اشاره شده توسعه نظام آموزش الکترونیک و زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش باید انجام شود. در بند 28 حمایت از نهادهای غیر دولتی برای تولید و پشتیبانی از محتوای الکترونیک مورد تاکید قرار گرفته است. این بندها نشان می دهد در نقشه جامع علمی کشور نسبت به آموزش الکترونیکی نگاه ویژه ای وجود دارد.

استاد تمام گروه علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در حوزه آموزش بخش های سخت افزاری و نرم افزاری را باید از هم جدا کنیم، گفت: در حوزه سخت افزاری باید به سمتی حرکت کنیم که شبکه ای را در اختیار مراکز آموزشی و دانشگاهی قرار دهد تا بتوانند از این زیرساخت و پلتفرم استفاده کنند. آنچه مهم است، استفاده از پلتفرم بومی در کشور است که چند شرکت نیز سرمایه گذاری کرده اند.

وی به حوزه نرم افزار اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه محتوا دچار کاستی و مشکلاتی هستیم زیرا یک استاندارد به روز آموزشی در این بخش در کشور در اختیار نداریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی