صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

سیدناصری گفت: حوزه کتاب های کودک و نوجوان از رونق نسبی خوبی نسبت به سایر حوزه ها برخوردار است و به همین دلیل ناشران حوزه های غیر کودک ونوجوان به این سمت آمده اند و تولید محتوا می کنند.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " ویژه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و با حضور حمیدرضا سید ناصری مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر مجموعه قاصدک واحد کودک از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در حال حاضر حوزه کتاب های کودک و نوجوان از رونق نسبی خوبی نسبت به سایر حوزه ها برخوردار است و به همین دلیل ناشران حوزه های غیر کودک و نوجوان هم به این سمت آمده اند و تولید محتوا می کنند. این موضوع باعث ایجاد رقابت بین نویسندگان این حوزه از نظر محتوایی و فیزیک کتاب کودک و نوجوان برای جذب مخاطب بیشتر شده است.

سید ناصری خاطرنشان کرد: با وجود مشکلاتی که در بازار کاغذ و اوضاع اقتصادی شاهدیم اما حوزه ادبیات کودک و نوجوان همچنان از رونق نسبی برخوردار است.

مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر بیان کرد: حدود 30 سال است که در حوزه کودک و نوجوان با نام قاصدک فعالیت داریم و در این مدت کتاب های تالیفی و کتاب های ترجمه خوب و تاثیرگذاری داشتیم.

وی همچنین در ادامه مطلب گفت: اولین آشنایی کودکان در مقطع سنی پیش از دبستان، با کتاب های کمک آموزشی است و بیش از 90 درصد این کتاب ها تالیفی هستند.

سیدناصری با اشاره به افزایش اهتمام خانواده ها به تربیت اصولی فرزندان خود بیان داشت: در رابطه با تربیت صحیح کودکان کتاب های روانشناسی خارجی بسیار خوبی وجود دارد و ما به ترجمه و تصویرگرایی این کتاب ها پرداخته ایم.

مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر در برنامه فرهنگی رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: زمانی که بچه ها به مدرسه می روند حوزه ادبیات داستانی نقش پررنگ تری برای آنها پیدا می کند و زمان ورود به دوره نوجوانی کتاب های رمان اهمیت پیدا خواهند کرد. در این دوره علاوه بر نام و صفحه بندی و جلد کتاب ،کشش داستانی علاقه آنها را به مطالعه کتاب بیشتر می کند.

وی یادآور شد: البته ترجمه در این بخش پررنگ تر است و به همین خاطر ما بهترین آثار خارجی را انتخاب و ویراستاری می کنیم که این کار مثبت می تواند نوجوانان را با آثار خوب دنیا آشنا کند.

سیدناصری در خاتمه با اشاره به مشکلات حوزه نشر کتاب گفت: نبود پخش و ویترین دائمی کتاب بزرگ ترین مشکل ما در حوزه نشر است. ناشری که ویترین داشته باشد بخشی از مشکلاتش حل می شود. ضمن اینکه آموزش و پرورش می تواند در حل این مشکلات به ناشران کمک کند.

مرتبط با این خبر

  • نگاه سیاسی به نویسندگان، از اعتماد ناشران خارجی به آنها می کاهد

  • نپیوستن به قانون کپی رایت مانع ارتباط با ناشران جهانی نیست

  • مصرف گرایی در کودکان به سرعت در حال پیشرفت است

  • ترویج فرهنگ مدیریت جهادی؛ راهکار مقابله با مصرف گرایی

  • مصرف گرایی؛ ابزاری برای تفاخر اجتماعی افراد در کلانشهرها

  • معضلات فروش رایت آثار نویسندگان ایرانی به ناشران خارجی

  • مسئولان به نسل جوان دانشگاهی اعتماد کنند

  • لزوم بازنگری در متدهای آموزشی مدرن هنرهای سنتی

  • فقدان نظام آموزشی یکپارچه، هنرهای سنتی را دچار بحران کرده است

  • تکریم دختران عزت نفس را در آنها تقویت می کند