صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

سیدناصری گفت: حوزه کتاب های کودک و نوجوان از رونق نسبی خوبی نسبت به سایر حوزه ها برخوردار است و به همین دلیل ناشران حوزه های غیر کودک ونوجوان به این سمت آمده اند و تولید محتوا می کنند.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " ویژه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و با حضور حمیدرضا سید ناصری مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر مجموعه قاصدک واحد کودک از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در حال حاضر حوزه کتاب های کودک و نوجوان از رونق نسبی خوبی نسبت به سایر حوزه ها برخوردار است و به همین دلیل ناشران حوزه های غیر کودک و نوجوان هم به این سمت آمده اند و تولید محتوا می کنند. این موضوع باعث ایجاد رقابت بین نویسندگان این حوزه از نظر محتوایی و فیزیک کتاب کودک و نوجوان برای جذب مخاطب بیشتر شده است.

سید ناصری خاطرنشان کرد: با وجود مشکلاتی که در بازار کاغذ و اوضاع اقتصادی شاهدیم اما حوزه ادبیات کودک و نوجوان همچنان از رونق نسبی برخوردار است.

مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر بیان کرد: حدود 30 سال است که در حوزه کودک و نوجوان با نام قاصدک فعالیت داریم و در این مدت کتاب های تالیفی و کتاب های ترجمه خوب و تاثیرگذاری داشتیم.

وی همچنین در ادامه مطلب گفت: اولین آشنایی کودکان در مقطع سنی پیش از دبستان، با کتاب های کمک آموزشی است و بیش از 90 درصد این کتاب ها تالیفی هستند.

سیدناصری با اشاره به افزایش اهتمام خانواده ها به تربیت اصولی فرزندان خود بیان داشت: در رابطه با تربیت صحیح کودکان کتاب های روانشناسی خارجی بسیار خوبی وجود دارد و ما به ترجمه و تصویرگرایی این کتاب ها پرداخته ایم.

مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقات ذکر در برنامه فرهنگی رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: زمانی که بچه ها به مدرسه می روند حوزه ادبیات داستانی نقش پررنگ تری برای آنها پیدا می کند و زمان ورود به دوره نوجوانی کتاب های رمان اهمیت پیدا خواهند کرد. در این دوره علاوه بر نام و صفحه بندی و جلد کتاب ،کشش داستانی علاقه آنها را به مطالعه کتاب بیشتر می کند.

وی یادآور شد: البته ترجمه در این بخش پررنگ تر است و به همین خاطر ما بهترین آثار خارجی را انتخاب و ویراستاری می کنیم که این کار مثبت می تواند نوجوانان را با آثار خوب دنیا آشنا کند.

سیدناصری در خاتمه با اشاره به مشکلات حوزه نشر کتاب گفت: نبود پخش و ویترین دائمی کتاب بزرگ ترین مشکل ما در حوزه نشر است. ناشری که ویترین داشته باشد بخشی از مشکلاتش حل می شود. ضمن اینکه آموزش و پرورش می تواند در حل این مشکلات به ناشران کمک کند.

مرتبط با این خبر

  • گفت و گوی فرهنگی از عوارض قاچاق کتاب می‌گوید

  • صنعت چاپ ایران حال و روز خوبی ندارد

  • افزایش قیمت کاغذ در شرایط کاهش نرخ ارز

  • دخالت دولت در بازار منجر به افزایش قیمت کاغذ شده است

  • تولد تا 5سالگی زمان انس کودک با مطالعه است

  • وضعیت چاپخانه ها و صنعت چاپ و ارتباط آن با کتاب

  • ضرورت اصلاح رژیم مصرف رسانه ای مردم برای افزایش سرانه مطالعه

  • برگزاری نمایشگاه کتاب در مدارس کشور در سال 98

  • اعتیاد اینترنتی موجب بی نیازی کاذب از مطالعه کتاب می شود

  • دانش آموزان باید در انتخاب کتاب مورد مطالعه آزاد باشند