صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک نویسنده گفت: کتاب هایی هم که در این زمینه وجود دارد بیشتر ترجمه است. در حقیقت ما وامدار ادبیات جهان در این حوزه هستیم.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع کمبود رسانه برای نوجوانان و با حضور علی خاکبازان نویسنده، مترجم و کارشناس ادبیات کودک و نوجوان به روی آنتن رفت.

این کارشناس ادبیات کودک و نوجوان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: یکی از مهم ترین نقش هایی که رسانه های نوجوان دارند این است که نوجوان را برای پا گذاشتن به دوره جوانی و بزرگسالی آماده کنند اما چنین کاری در جامعه ما انجام نمی شود.

وی افزود: شاید این بی توجهی به خاطر دشوار بودن کار این حوزه است؛ نوجوان خواسته ها و ضروریاتی دارد که از مرز کودکی گذشته و هنوز به بزرگسالی نرسیده است. این دوران، ظریف و شکننده است و به همین دلیل کمتر کسی است که جرات ورود به این حوزه را دارد.

خاکبازان خاطرنشان کرد: تعداد نشریه و کتاب هایی که برای نوجوانان مناسب باشند و گذر از دوره نوجوانی به بزرگسالی را آموزش دهد بسیار محدود است.

این کارشناس ادبیات کودک و نوجوان بیان داشت: البته کتاب هایی هم که در این زمینه وجود دارد بیشتر ترجمه است. در حقیقت ما وامدار ادبیات جهان در این حوزه هستیم. واقعیت این است که آثار خارجی با استقبال خیلی بهتری روبرو می شود و ناشران هم برای درآمد بیشتر از خوراک خارج از مرزها استفاده می کنند.

این مترجم گفت: در حوزه نوجوان کمتر از حوزه های دیگر کار شده است زیرا صرفه اقتصادی در حوزه های دیگر بیشتر است ضمن اینکه رسانه های مختلفی تا حدی مانع از این کار شده اند.

کارشناس ادبیات کودک و نوجوان در ادامه این برنامه مطرح کرد: ما سابقه کتاب خوانی نداریم و نمی توان فضای مجازی را در ان موثر دانست زیرا قبل از رسانه ها و اینترنت هم کتاب خوان نبودیم. در حقیقت مردم ما عادت به مطالعه ندارند.

خاکبازان تصریح کرد: در نشریات ما نوجوان احساس می کند که توجهی به او و خواسته هایش نمی شود. حس نمی کند که مجله برای او نوشته شده است و این به خاطر ترس ما از این دوران است و علت آن هم مشخص نیست از طرفی هم تلاشی برای برطرف کردن این خلأ نمی شود.

کارشناس ادبیات کودک و نوجوان در پایان این برنامه گفت: باید به نوجوان اعتماد و به فهم و درک و شعور او را توجه کنیم .

مرتبط با این خبر

  • فرهنگ کتبی در ایران ضعیف است

  • رسانه ها به حوزه نوجوان بیشتر توجه کنند