گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك روانشناس تربیتی مطرح كرد: اضطراب اجتماعی و افسردگی در کمین خانواده های تک فرزند

کارشناس خانواده گفت: کودکان تک فرزند بیشتر اضطراب اجتماعی و اضطراب جدایی را تجربه می کنند زیرا همواره در کنار پدر و مادر خود بوده اند و رقیبی در خانه ندارند تا کنترل پرخاشگری و استرس را تمرین کنند.

1397/06/12
|
12:42
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " با موضوع پدیده تک فرزندی در ایران و با حضور سمیرا فرزان کارشناس خانواده، روانشناس تربیتی و مشاور خانواده از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

فرزان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: خانواده های تک فرزند تمام توجه خود را به فرزند خود می کنند و با همین کار به لوس شدن و زودرنجی و نازک نارنجی شدن فرزند خود دامن می زنند.

وی افزود: این نوع فرزندان وقتی به محیط اجتماعی مانند مدرسه و دانشگاه وارد می شوند انتظار دارند که دیگران هم مانند والدین به آنها توجه کنند و به همین خاطر حساس می شوند و متوجه اعتماد به نفس کاذبی که پدر و مادر در آنها ایجاد کرده اند خواهند شد.

این روانشناس تربیتی خاطرنشان کرد: معمولا کودکان تک فرزند بیشتر اضطراب اجتماعی و اضطراب جدایی را تجربه می کنند زیرا همواره در کنار پدر و مادر خود بوده اند و رقیبی در خانه ندارند تا کنترل پرخاشگری و مدیریت حل مسئله و استرس را از این طریق تمرین کنند ضمن اینکه تجربه جدیدی به اسم تعامل اجتماعی با افراد دیگر را ندارند.

فرزان اضافه کرد: این افراد مضطرب و برخی موارد منزوی می شوند زیرا نمی توانند در اجتماع تعامل اجتماعی مناسبی داشته باشند. در مقابل، در خانواده های چند فرزندی، کودکان شکست های کوچکی را در کنار خواهر ها و برادرهای خود تجربه می کنند و از این درس می گیرند که چگونه تعامل داشته باشند.

کارشناس خانواده در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار کرد: این افراد از همان دوران کودکی و نوجوانی و بزرگسالی با مهارت های لازم در محیط اجتماعی بزرگتری مانند مدرسه و دانشگاه و محیط کار حاضر می شوند.

این روانشناس تربیتی همچنین گفت: ما در قبال کودک نازک نارنجی و لوس کودکی را پرورش می دهیم که مقاوم و سخت کوش باشد معمولا خانواده های تک فرزند نمی توانند کودکان مقاوم و سخت کوشی را بار بیاورند. زیرا سخت کوشی و مقاوم بودن زمانی ایجاد خواهد شد که رقیب دیگری در منزل داشته باشد و بتواند با او در برخی مسائل رقابت کند.

فرزان متذکر شد: متاسفانه برخی خانواده ها تصور می کنند با تک فرزند بودن می توانند وقت بیشتری را به خود اختصاص دهند درحالیکه اینگونه نیست. این نوع خانواده ها همواره نگران انزوا و افسردگی فرزند خود هستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی