گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مسئول كمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی: خودباختگی فرهنگی ایران در حوزه مد قدمت 500 ساله دارد

دکتر بنیانیان گفت: معضل خودباختگی فرهنگی در حوزه مد قدمتی 500 ساله در کشور ما دارد.

1397/06/15
|
12:19

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " با موضوع خود باختگی فرهنگی با نفوذ مدگرایی با حضور دکتر حسن بنیانیان مسئول کمیسیون فرهنگی و پیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر بنیانیان در ابتدای مطلب در رابطه با ریشه اصلی خودباختگی اظهار داشت: وقتی در خیابان خانمی و یا آقایی شلوار لی پوشیده که چند نقطه آن پاره است و آن را مد جدید هم محسوب می کنند اینجاست که نخبگان حوزه مد و لباس از این موضوع رنج می برند. چراکه این لباس نه به زیبایی فرد افزوده و نه منطق عقلی و ریشه تاریخی دارد و صرفاً یک نوع تقلید بدون فکر است.

وی با بیان این مطلب افزود: مدل آرایش مو افراد که برخی اوقات بسیار نازیبا است صرفا تقلید از یک بازیگر و بازیکن فوتبال است. معضل خودباختگی فرهنگی در حوزه مد قدمتی 500 ساله در کشور ما دارد.

مسئول کمیسیون فرهنگی و پیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وقتی ما در علم و صنعت و شهرسازی دچار عقب ماندگی تدریجی می شویم لباس های فاخر زیبا وارد کشور می شوند و به تدریج این فرهنگ ارزش پیدا می کند و به تدریج رسانه های مدرن و منظره های عظیمی از علم و تکنولوژی ظاهر می شوند.

دکتر بنیانیان اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران خودباوری در مردم ما ایجاد شده اما به دلیل کم توجهی به مسائل فرهنگی، به تدریج فرهنگ خودباختگی در حال بازگشت به کشور است.

وی مطرح کرد: شرکت های بزرگ مد با استفاده از جامعه شناسان و روانشناسان و با انگیزه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مدی را طراحی می کنند و بازارهای جهان را در اختیار می گیرند. این افراد از بستر خودباختگی فرهنگی کشورهای جهان سوم به کشور های برتر استفاده اقتصادی می کنند و رسانه ها هم به تبلیغات آن می پردازد. در کشور ما چنین شرکت هایی وجود ندارد و به رسانه ای برای تبلیغ مد غربی تبدیل شده ایم.

مسئول کمیسیون فرهنگی و پیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: کنکور محوری در آموزش و پرورش و مدارس کشور و حتی در خانواده ها باعث شده مدارس فکر و اندیشه و خودشناسی را به دانش آموزان منتقل نکنند.

وی مطرح کرد: برای درمان ریشه ای این نوع معضلات باید به اجرای طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش بپردازیم. علاوه بر این صدا و سیما می تواند با استفاده از هنر به رفع این معضلات بپردازد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی