گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

معاون فرهنگی ولی فقیه در وزارت جهادكشاورزی: الگوسازی فرهنگی از مهم ترین آثار و برکات شعائر الهی است

شاهمرادیان گفت: یکی از آثار تعظیم شعائر دینی و الهی الگوسازی فرهنگی است. شعائر موجب غلبه روح جمعی بر روح فردی و اتحاد می شود.

1397/06/20
|
11:55
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " با موضوع نقش شعائر مذهبی در فرهنگ با حضور حجت الاسلام و المسلمین روح الله شاهمرادیان معاون فرهنگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام شاهمرادیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به معنای لغوی شعائر اظهار کرد: شعائر به معنای نشانه ها و علائم است. به برخی از تشریفات اجتماعی که دارای قدمت و اهمیت فراوانی هستند نیز شعائر می گویند.

وی افزود: علاوه بر این موارد، طیف وسیعی از مراسمات و مناسک مختلفی که با رویکرد دینی و فرهنگی هستند نیز شعائر نام دارد. در آیات شریفه قرآن کریم شعائری مانند صفا و مروه علامت های اطاعت و بندگی خدا است.

معاون فرهنگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی گفت: یکی از محصولات و خروجی های تاثیرگذاری و اثربخشی شعائر در فرهنگ دینی، شعار و قالب آثار متعدد فرهنگی و هنری است.

حجت الاسلام شاهمرادیان در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو مطرح کرد: علامت و نشانه ای که ما را به سمت خداوند سوق دهد و مصداقی از اطاعت خداوند و جدا شدن انسان از غیر خدا شعائر نام دارد.

وی مطرح کرد: یکی از آثار تعظیم شعائر دینی و الهی الگوسازی فرهنگی است. شعائر موجب غلبه روح جمعی بر روح فردی و اتحاد می شود. تقویت حافظه فرهنگی امت، کمک به ایجاد ارتباط و رفتار جمعی، توسعه کمی و کیفی هنر مذهبی از مهم ترین آثار و برکات شعائر دینی در فرهنگ است.

معاون فرهنگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی بیان داشت: توجه به شعارهای فرهنگی در قرآن کریم از ناحیه خداوند در قرآن کریم آغاز می شود. خداوند ما را به این شعارها توجه داده است. شهدای مدافع حرم از علائم خوب فرهنگی و اثربخش شهادت هستند.

حجت الاسلام شاهمرادیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: ما باید الگوهای موفق بشر را با زیباترین قالب های هنری تبیین کنیم و ترویج دهیم.

معاون فرهنگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: اگر بتوانیم خلأ بین مفاهیم عمیق و اصلی و غنی دینی در حوزه فرهنگ و بین مردم را با قالب های هنری پر کنیم تاثیرگذاری شعارهای دینی و مذهبی در اجتماع و فرهنگ ملت ما به مراتب عمیق تر خواهد شد.

وی در خاتمه اضافه کرد: شعائر شعور و شور دینی مردم را توسعه می دهد و ما را به سمتی می برد که در انتهای آن خداوند است و این به یک نقشه راه و تشکیل روح جمعی نیاز دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی