گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

در گفت و گوی فرهنگی مطرح شد: سقیفه مهمترین موضوع عالم امکان است

حجت السلام سید احمد عقدایی اظهار داشت: قرار بود با آمدن پیامبر مستضعفان وارثان زمین باشند. در حالی که موضوع سقیفه از تمامی تلاش ها برای درست شدن عالم جلوگیری کرد.

1397/06/22
|
08:53
|

برنامه گفت و گوی فرهنگی با موضوع بررسی نقش واقعه سقیفه و ارتباط آن با عاشورا، با حضور حجت السلام سید احمد عقدایی (کارشناس فرهنگی و مذهبی) و حجت الاسلام علیرضا دخایی (استاد حوزه و کارشناس فرهنگی و مذهبی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حجت السلام سید احمد عقدایی با اشاره به این که در جریان سقیفه جامعه به از مسیر حیات منحرف شد، گفت: اتفاقات سقیفه باعث شده که در عالم به جای آب نجاست جاری شود.

وی با اشاره به نظر پژوهشگران غیر مسلمان در مورد موضوع سقیفه، اظهار داشت: در واقعه سقیفه انصار به دلیل ساماندهی به اوضاع مدینه گردهم جمع شده بودند، به طوری که حکومت مدینه در این جمع مورد بحث بود.

این کارشناس مذهبی با اشاره به این که انصار در گروه خزرج و اوس تقسیم شده بودند، عنوان کرد: در میان دو گروه متمایز انصار در زمان پیامبر اسلام اختلافات بسیاری وجود داشت.

وی افزود: اختلافات میان دو گروه انصار در واقعه سقیفه شدت گرفته و مدینه را دارخلافه معرفی کردند.

حجت السلام سید احمد عقدایی در ادامه تاکید کرد: اگر قرابت در سقیفه اهمیت داشت کسی بیشتر از حضرت علی مقرب تر نبود.

وی با بیان این که موضوع سقیفه مهمترین موضوع عالم امکان است، عنوان کرد: قرار بود با آمدن پیامبر مستضعفان وارثان زمین باشند. در حالی که موضوع سقیفه از تمامی تلاش ها برای درست شدن عالم جلوگیری کرد.

در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی از شبکه رادیویی گفت و گو حجت الاسلام علیرضا دخایی با اشاره به ریشه موضوع سقیفه، گفت: سقیفه به ایوان سقف داری گفته می شود که در خارج از مدینه واقع شده است.

وی افزود: انصار با حضور در محل سقیفه با اجتماع خود همیشه به اجرای برنامه های فرهنگی و مذهبی خود می پرداختند.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به این که به این که نطفه مسائل واقع شده در کربلا در سقیفه ایجاد شده است، اظهار داشت: انصار آغازگر موضوع سقیفه بودند، در حالی که پس از مدتی جریان این مساله از دست انصار خارج شد.

وی در ادامه اضافه کرد: موضوع سقیفه بنی صاحره از جمله حقایق تلخ طول تاریخ بوده است که برخی از ابعاد آن در طول سال ها سرپوش داشته اند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی فرهنگی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی