گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت خبرداد: ساخت 183 خوابگاه دانشجویی استاندارد تا سال 1400

فیض آبادی گفت: با توجه به اعتبار بخشی و بازدیدهای انجام شده از دانشگاه های علوم پزشکی کشور،خوابگاه درجه یک نداریم اما برنامه ای طراحی کرده ایم که تا افق سال 1400 تعداد 183 خوابگاه استاندارد در آینده ساخته شود.

1397/08/20
|
10:15
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی وضعیت فرهنگی، کمی و کیفی خوابگاه های دانشجویی با حضور مهندس علی محمدی فیض آبادی رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت روانه آنتن شد.

فیض آبادی در رابطه با نحوه اداره خوابگاه های دانشجویی در کشور بیان کرد: وزارت بهداشت 220 هزار دانشجو در سراسر کشور دارد که در مقاطع مختلف عمومی و تخصصی در حال تحصیل هستند.

وی افزود: 76 هزار دانشجو ساکن خوابگاه های دانشجویی اند و 505 خوابگاه به صورت ملکی، استیجاری، وقفی، مشارکتی و خودگردان در کل کشور اداره می شوند. از این تعداد خوابگاه ها، 207 خوابگاه پسرانه، 273 خوابگاه دخترانه و 25 خوابگاه متأهلی هستند.

رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق برنامه پنجم توسعه تصدی گری خوابگاه های دانشجویی باید از اختیار دولت خارج و به بخش خصوصی واگذار شود که با توجه به آسیب های اجتماعی و فرهنگی و اعتقادی در بین دانشجویان در برنامه ششم توسعه قرار بر این شد که خوابگاه ها همچنان تحت نظر وزارت علوم و بهداشت باشند.

این مقام مسئول گفت: بسیاری از خوابگاه های ما فرسوده و قدیمی هستند از ابتدای دولت آقای روحانی معاونت فرهنگی و دانشجویی از سال 90 تا 94 خوابگاه های استاندارد را برای دانشجویان طراحی کرده است. این خوابگاه ها باید از نظر اقلیم و فرهنگ ایرانی اسلامی دارای شرایطی باشند تا دانشجویان ضمن زندگی در محیطی آرام و مطمئن دچار مسائل و مشکلات روانی و جسمی نشوند.

فیض آبادی یادآور شد: از ابتدای سال 1395 ، تعداد 22 دانشگاه برای ساخت خوابگاه استاندارد دانشجویی اعلام آمادگی کردند. در حال حاضر در مازندران و کاشان خوابگاه استاندارد را افتتاح کردیم و در تبریز هم خوابگاه دانشجویی با ظرفیت 2 هزار و 500 نفری را در دهه مبارک فجر افتتاح خواهیم کرد.

رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به ویژگی های استاندارد سازی خوابگاه های دانشجویی بیان داشت: خوابگاه نباید به صورت پادگانی باشد بلکه باید به صورت سوئیت باشد. هر واحد را 80 مترمربع در نظر گرفتیم که دارای دو اتاق خواب و یک فضای عمومی است. در استانداردسازی خوابگاه ها به نوع ساختار و معماری ایرانی اسلامی نیز توجه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اعتبار بخشی و بازدیدهای انجام شده از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ما خوابگاه درجه یک نداریم اما برنامه ای را طراحی کرده ایم که تا افق سال 1400 تعداد 183 خوابگاه استاندارد در آینده ساخته شود.

این مقام مسئول مطرح کرد: ما دوره های آموزشی را برای روسای ادارات خوابگاه ها در راستای برقراری ارتباط با دانشجویان برگزار می کنیم تا دانشجویان مهارت زندگی جمعی را کسب کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی