گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس اداره سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت اعلام كرد: ارائه مشاوره حضوری و تلفنی در خوابگاه های دانشجویی

صادقی گفت: روانشناسان در دفاتر و خوابگاه های دانشجویی مستقرند و ساعت حضور آنها به صورت جدول درج شده است. خط مشاوره تلفنی برای دانشجویانی که فرصت مراجعه حضوری به دفاتر مشاوره را ندارند فراهم شده است.

1397/08/20
|
11:45

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی وضعیت فرهنگی، کمی و کیفی خوابگاه های دانشجویی با حضور دکتر افسانه صادقی رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت روانه آنتن شد.

صادقی در ابتدای مطلب اظهار کرد: وقتی دانشجویان وارد خوابگاه می شوند باید از امنیت روانی، جسمی و اجتماعی برخوردار شوند که مسئولان دانشگاه ها این شرایط را مهیا می کنند.

وی در ادامه افزود: خوابگاه های دانشجویی ساختمان هایی اند که تعدادی از آنها داخل پردیس دانشگاه و تعدادی دیگر در نزدیک ترین نقطه به پردیس دانشگاه قرار گرفته اند و دارای امکاناتی همچون سالن مطالعه، اتاق تلویزیون، سالن ورزش، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی است.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت گفت: آشنایی دانشجویان با قومیت ها و فرهنگ های مختلف کشور در خوابگاه و استفاده اشتراکی از امکانات موجود آن باعث مشکلاتی در برخی دانشجویان می شود.

صادقی در برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو بیان داشت: یکی از چالش ها اضطراب فراق و دوری از خانواده و سازگاری با محیط جدید است.

وی عنوان کرد: دفاتر مشاوره ما در سراسر دانشگاه های علوم پزشکی کشور دایر هستند و در دانشکده ها نیز پایگاه ها و دفاتری راه اندازی شده اند. روانشناسان و متخصصین بهداشت روانی در این دفاتر و خوابگاه های دانشجویی مستقر هستند و ساعت حضور آنها به صورت جدول درج شده است. علاوه بر این، خط مشاوره تلفنی برای دانشجویانی که فرصت مراجعه حضوری به دفاتر مشاوره را ندارند فراهم شده و برای دانشجویان جدید الورود نیز کلاس های آموزش مهارت های زندگی را برگزار می کنیم.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت در رابطه با گلایه دانشجویان از وجود موش در برخی خوابگاه ها ابراز داشت: خوابگاه های دانشجویی وزارت علوم و وزارت بهداشت مورد بازدید قرار می گیرند و سالانه دو مرتبه به ویژه در سه ماهه تابستان سم پاشی می شوند. اخیراً خوابگاه ها به امکانات تجهیز شده اند و در اغلب خوابگاه ها مسائل بهداشتی و امکانات رعایت می شود. در صورت هر گونه مشکل دانشجویان می توانند به مسئولان خوابگاه اطلاع دهند تا سریعاً رسیدگی شود.

صادقی در خاتمه گفت: دانشجویانی که در دانشگاه های غیر از محل اسکان خود تحصیل و زندگی می کنند با چالش هایی مواجه می شوند. خانواده ها تماس خود را با فرزندانشان قطع نکنند و از ابراز دلتنگی بیش از حد به آنها خودداری نمایند. خود دانشجویان هم در مورد شرایط اتاق خوابگاه با هم اتاقی های خود به توافق برسند تا دچار اختلاف نشوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی