گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس: مجلس از دانشجویان فعال در حوزه ادبیات پایداری حمایت کند

خاطره نگار جنگ گفت: باید آموزش هایی ارائه شود و قوانین و لوایحی تصویب گردد که از دانشجویان فعال در حوزه ادبیات پایداری حمایت شود تا در نهایت بتوانیم به نظریه و دانش در این عرصه برسیم.

1397/09/05
|
12:15
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع خاطره نگاری جنگ، ظرفیت ها و تغافل ها و با حضور امیرمحمد عباس نژاد نویسنده، خاطره نگارجنگ و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس روانه آنتن شد.

عباس نژاد در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: به دلیل اینکه مردم جامعه، بخشی از زندگی خود را در کتاب های خاطره می بینند و همزادپنداری هایی که از این روایت ها دارند اقبال بسیار زیاد و گسترده ای از کتاب های خاطره می کنند.

وی با بیان این مطلب گفت: یکی از دلایلی که کتاب های خاطره نسبت به دیگر کتاب ها تیراژ بیشتری دارد این است که کتاب های این حوزه و روایت های درون آن به ویژه در مورد جنگ تحمیلی عامه پسند هستند و همزادپنداری در آن ها اتفاق میافتد.

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس عنوان کرد: چرا مجلس شورای اسلامی قوانینی را تصویب نمی کند که دانشگاهیان به راحتی در حوزه ادبیات دفاع مقدس کار کنند؟ چرا از دانشجویانی که در حوزه ادبیات پایداری پایان نامه می نویسند حمایتی صورت نمی گیرد؟

این خاطره نگار جنگ در ادامه این برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: باید آموزش هایی ارائه شود و قوانین و لوایحی تصویب گردد تا از دانشجویان فعال در این حوزه حمایت شود و در نهایت بتوانیم به نظریه و دانش در این عرصه برسیم.

عباس نژاد همچنین گفت: یکی از دلایلی که ما نتوانسته ایم کتاب جهانی تولید کنیم این است که ما جنگ را به مردم و دنیا حکومتی و دولتی نشان داده ایم. علاوه براین، در ذائقه شناسی و مخاطب شناسی این حوزه ضعیف عمل کرده ایم.

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس در پایان مطلب ابراز داشت: بزرگ ترین مشکل ما، عدم کتابخوانی مدیران فرهنگی جامعه است. هیچ وقت مدیری کتابی را به جامعه معرفی و توصیه نکرده است. حداقل اثر مطالعه کتاب توسط مدیران فرهنگی جامعه، ترغیب جامعه دانشگاهی به خواندن کتاب است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی