گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس انجمن پاسداشت زبان فارسی خواستار شد: ساخت انیمیشن از کتاب سراسر فارسی "کلیله و دمنه"

دکتر هاجری گفت: کتاب کلیله و دمنه کتاب سراسر فارسی است و یک واژه بیگانه در آن وجود ندارد. باید از آن یک پویا نمایش یا انیمیشن تهیه شود و مردم با زبان فارسی اصیل آشنا شوند.

1397/10/05
|
10:50

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع گسست نسل جوان از زبان فارسی، علل و آسیب ها و با حضور دکتر ضیاء الدین هاجری رئیس انجمن پاسداشت زبان فارسی و دکتر سلیمان امین زاده عضو هیئت علمی دانشگاه، استاد ادبیات و تاریخ روانه آنتن شد.

رئیس انجمن پاسداشت زبان فارسی در ابتدای مطلب گفت: امروزه ما به زبان فارسی سخن می گوییم اما معنای پارسی را نمی دانیم. یک واجدایی بسیار بزرگی میان واژه فارسی و پارسی وجود دارد.

وی افزود: ما امروزه بر دو پایه فرمول استاد حسابی، که طبق آن زبان پارسی دارای هزار و 500 ریشه و 600 پسوند و 50 پیشوند و در نهایت 225 هزار واژه است، کار می کنیم. علاوه براین، 900 هزار واژه هم از تک ریشه ها داریم.

دکتر هاجری ادامه داد: فرمول دوم فرمول میدانی از استاد پاشنگ است که نزدیک به 50 سال به صورت میدانی کار کرده و نام کوه و دشت و مناطق مختلف را به دست آورده است.

رئیس انجمن پاسداشت زبان فارسی یادآور شد: ما امروز فرهنگ و زبان را نمی شناسیم، این دو فرمول باید با یکدیگر همسو شوند. فرهنگ ابعاد گسترده ای دارد و آنچه که می تواند فرهنگ را با همه جنبه های آن نشان دهد زبان است.

دکتر هاجری با بیان اینکه زبان دارای یک زیرساخت و یک روساخت است اظهار داشت: امروزه ما تنها با روساخت زبان کار می کنیم و زیرساخت را رها کرده ایم درحالیکه آنچه که زبان فارسی را تا به الان حفظ کرده همان زیرساخت و شالوده است. ما با پرداختن صرف به روساخت زبان به جوانان مان آموخته ایم که اینگونه صحبت کنند بنابراین ایراد به خود ما بر می گردد.

وی یادآور شد: 20 هزار واژه بیگانه از همه زبان ها به جز تازی به زبان فارسی وارد شده و به خاطر همین می گوییم فرهنگ بیست هزار. ما باید به دانش آموز و دانشجو و نوجوانان پایه زبان را بیاموزیم.

رئیس انجمن پاسداشت زبان فارسی خاطرنشان کرد: امروزه برای اینکه بتوانیم زبان مان را پویا و رساتر کنیم باید با این دو فرمول کار کنیم و هر جا که به مشکل برخوردیم از یکی از این فرمول ها استفاده کنیم تا روش استفاده نوجوانان و جوانان ما از زبان فارسی تصحیح شود.

دکتر هاجری در پایان برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو تأکید کرد: کتاب کلیله و دمنه کتاب سراسر فارسی است و یک واژه بیگانه در آن وجود ندارد. باید از آن یک پویا نمایش یا انیمیشن تهیه شود و مردم با زبان فارسی اصیل آشنا شوند.

همچنین استاد امین زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: متأسفانه در حال حاضر لغت های نوساخته و واژه های بیگانه وارد زبان فارسی شده و پیکره ظریف و زیبای زبان فصیح فارسی را مخدوش کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه مطلب با بیان اینکه واژه های بیگانه به زبان فارسی هجوم برده اند گفت: برای اینکه جوانان ما به درستی زبان فارسی را بشناسند و صحبت کنند و همچنین برای تدریس زبان فارسی در مدارس، ابتدا معلم باید تربیت شود.

وی در خاتمه گفت: یکی از راه های حفظ زبان فارسی و پالایش آن، انتخاب دقیق و اصولی معلم ادبیات فارسی در مدارس است. در حقیقت استخدام معلم ادبیات فارسی باید حساب و کتاب داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی