صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

آشتیانی گفت: ما در حوزه حجاب دچار خلأ فرهنگی هستیم و باید موضوع حجاب را به فرهنگ عمومی و درونی افراد جامعه تبدیل کنیم.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع حجاب و عفاف در خانواده و جامعه و با حضور دکتر زهره آشتیانی دبیر فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: عدم موفقیت ما در نهادینه سازی ارزش ها در درون خانواده، باعث شده تبلور آن در جامعه نمود پیدا کند.

وی با اشاره به چرایی این مطلب گفت: ما در طی سال های پس از انقلاب، بسیاری از مسئولیت های آموزشی و پرورشی را که بر عهده خانواده ها بود به آموزش و پرورش و نهادهای دیگر واگذار کردیم. این باعث شد بخش عمده ای از موضوعات از درون خانواده جدا شده و به موسساتی سپرده شوند که شاید تعصب و هدفمندی خانواده را برای رشد ارزش ها نداشتند.

آشتیانی با اشاره به برداشت های فردی از حجاب در جامعه مطرح کرد: برداشت های فردی از مسئله حجاب معمولاً اینگونه است که قوانین و چارچوب های موجود در کشور را با سایر کشورها مقایسه می کنند و تصور می کنند حجاب در کشور ما یک آسیب است درحالیکه اینگونه نیست.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس در ادامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: آنچه که ما به آن معتقدیم و در جلسات متعدد فراکسیون مجلس با نهادهای متولی به نتیجه رسیدیم این است که باید حجاب را به درون فرهنگ جامعه ببریم و برای آن فرهنگ سازی کنیم.

این مقام مسئول یادآور شد: ما از سال 1360 قوانین متعددی را در حوزه حجاب داریم اما بیشتر این قوانین در حیطه قوانین مجازات اسلامی هستند. ما در حوزه حجاب دچار خلأ فرهنگی هستیم و باید موضوع حجاب را به فرهنگ عمومی و درونی افراد جامعه تبدیل کنیم. ضمن اینکه حجاب و عفاف تنها مختص زنان نیست و به مردان هم مرتبط است.

آشتیانی همچنین گفت: در برنامه های توسعه کشور از جمله در برنامه پنجم توسعه و ماده 230 آن، دقیقاً به موضوع عفاف و حجاب پرداخته شد و دولت مأموریت یافت با نهادهای ذیربط از جمله معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برنامه جامع توسعه امور زنان را تدوین کند که بخشی از این برنامه به موضوع عفاف و حجاب و تحکیم خانواده می پرداخت. در برنامه ششم توسعه نیز ما مأموریت تحکیم خانواده و عفاف و حجاب را به دولت واگذار کردیم.

وی اضافه کرد: جلساتی که ما در فراکسیون مجلس برگزار می کنیم انتظارات مجلس و اقدامات دولت را در رابطه با تبدیل عفاف و حجاب به فرهنگ درونی جامعه و خانواده مطرح و پیگیری می کنیم.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس عنوان کرد: ما با معاونت امور زنان و خانواده، شورای فرهنگی اجتماعی کشور و وزارت ارشاد جلسات متعددی را برگزار کردیم. کارگروه ها و کمیته هایی تشکیل شده و برنامه هایی هم تدوین گردیده اما هنوز به منصه ظهور در جامعه نرسیده اند، چراکه به نتیجه رسیدن کار فرهنگی بسیار زمان بر بوده و با خود جامعه در ارتباط است.

مرتبط با این خبر

  • کتاب سازی شغل سالمی نیست/ دولت برای اشتغال جوانان چاره اندیشی کند

  • مجوزهای بی رویه نشر؛ زمینه ساز جرم کتاب سازی در بازار

  • بی هویت شدن شهرها نتیجه شهرک سازی های بی رویه

  • اصلاح شوراهای شهرداری ها به زودی در دستور کار مجلس

  • نقش مثبت پلازاهای شهری در کاهش جرایم اجتماعی

  • پاتوق های شهری کارکرد فرهنگی خود را از دست داده اند

  • فرش دستبافت ایرانی به تشریفات مجلس راه یابد

  • فرش های مدرن از هویت فرش اصیل ایرانی بی بهره اند

  • مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

  • در دور بعدی مجلس از افراد متخصص استفاده می شود