صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

امیرخانی گفت: افرادی که نسخه خطی ارزشمند دارند به کتابخانه ملی هدیه دهند، زیرا بسیاری از میراث و نسخه های خطی ارزشمند کشور در حال خارج شدن از ایران هستند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع آثار و پیامدهای ترویج فرهنگ اهدای کتاب در جامعه و با حضور دکتر غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی ایران به روی آنتن رفت.

معاون کتابخانه ملی ایران در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: ما در زمینه اهدای کتاب فردی دچار ضعف و اشکال هستیم و هنوز این کار عمیقاً فرهنگ سازی نشده است.

وی به جایگاه وقف در آموزه های دین اسلام اشاره کرد و افزود: وقف در فرهنگ ایرانی اسلامی از جمله در حوزه کتاب سابقه بسیار طولانی دارد و خوشبختانه این کار در بسیاری از کتابخانه های کشور ما انجام شده است.

امیرخانی گفت: با وجود اینکه فرهنگ دینی وقف در حوزه فرهنگ، علم و کتاب در آموزه های دین اسلام وجود دارد اما هم اکنون این سنت در کشورهای اروپایی رایج تر است. کتابخانه ملی به عنوان کتابخانه مادر شاید نیازی به کتاب نداشته باشد اما می توان یک مبلغ و یا نسخ خطی نفیس را به آن هدیه داد.

معاون کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: ارتباط پدیدآورندگان کتاب با جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان بسیار تأثیرگذار و زیباست. اگر آموزش و پرورش نویسندگان را به مدارس به ویژه مناطق محروم دعوت کند فرهنگ سازی این قضیه برای کودکان دوچندان خواهد شد.

وی یادآور شد: خود ما با اقدامات اشتباه، فرهنگ اهدای کتاب را تضعیف کرده ایم. به عنوان مثال برخی کتابخانه های عمومی در سال های گذشته مشخصاً به برخی از کتاب های تازه منتشره اجازه ورود نمی دادند و نویسندگانی که در جمهوری اسلامی مجوز چاپ هم گرفته بودند در لیست سیاه قرار داشتند و آفت این کار تضعیف فرهنگ اهدا بود که در سال های گذشته ایجاد شد.

امیرخانی تأکید کرد: ما باید در مردم این اطمینان خاطر را ایجاد کنیم که از کتابهای اهدایی آنها به نحو احسن استفاده می شود و به دست افراد نیازمند می رسد.

معاون کتابخانه ملی ایران بیان داشت: در اهدای کتاب، مشکل از هدیه گیرنده نیست بلکه مشکل از هدیه دهنده است. اگر هدیه دهنده کتاب های مورد علاقه فرد مورد نظر را تشخیص دهد تأثیر این کار در فرهنگ سازی اهدای کتاب مضاعف خواهدشد.

وی در خاتمه گفت: کتابخانه ملی به عنوان کتابخانه مادر بخش مفصلی به نام بخش اهدا دارد که کتاب ها را به تمامی نقاط محروم کشور و حتی خارج از کشور برای آشنایی با تمدن ایران ارسال می کند. افرادی که نسخه خطی ارزشمند دارند به کتابخانه ملی هدیه دهند، زیرا بسیاری از میراث و نسخه های خطی ارزشمند کشور در حال خارج شدن از ایران هستند.

مرتبط با این خبر

  • کتاب سازی شغل سالمی نیست/ دولت برای اشتغال جوانان چاره اندیشی کند

  • مجوزهای بی رویه نشر؛ زمینه ساز جرم کتاب سازی در بازار

  • بی هویت شدن شهرها نتیجه شهرک سازی های بی رویه

  • اصلاح شوراهای شهرداری ها به زودی در دستور کار مجلس

  • نقش مثبت پلازاهای شهری در کاهش جرایم اجتماعی

  • پاتوق های شهری کارکرد فرهنگی خود را از دست داده اند

  • فرش دستبافت ایرانی به تشریفات مجلس راه یابد

  • فرش های مدرن از هویت فرش اصیل ایرانی بی بهره اند

  • مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

  • در دور بعدی مجلس از افراد متخصص استفاده می شود