صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

جامه بزرگ گفت: عفاف و حجاب و حریم ها را باید در وجود افراد پرورش داد تا به این حریمها احترام بگذارند و حتی کسی هم که حجاب و چادر ندارد برای حریم خصوصی افرادی که حجاب دارند احترام قائل شود

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع حجاب و عفاف و سبک زندگی و با حضور دکتر دکتر زهرا جامه بزرگ عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به روی آنتن رفت.

جامه بزرگ در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: یکی از اشتباهات ما در راهبردها و برنامه ریزی ها در حوزه عفاف و حجاب این است که هیچ وقت همزمان به سه جنبه فردی، اجتماعی و تاریخی این موضوع توجه نکردیم.

وی با اشاره به اهمیت اصالت فرد، جامعه و تاریخ در سبک زندگی به ویژه حوزه عفاف و حجاب افزود: توجه به این سه مسئله می تواند بسیاری از سیاست گذاری ها و راهبردهای منطقی و واقع بینانه را رقم بزند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در رابطه با تأثیر منفی سبک زندگی غربی بر زندگی ایرانیان و عفاف و حجاب گفت: متاسفانه ما در حوزه عفاف و حجاب به شدت ضعیف کار کردیم. درست است که تهدیداتی از غرب برای کشور ما در حوزه فرهنگ وجود دارد اما ما هم باید از ارزش ها و اعتقادات مان دفاع کنیم. البته دفاع از ارزش ها زمانی محقق می شود که اعتقادات و ارزشها درون افراد نهادینه شده و در لایه های عمیق زندگی آنها قرار گرفته باشد.

این استاد دانشگاه با انتقاد از عملکرد ضعیف نظام آموزشی کشور در درونی سازی ارزش ها برای افراد جامعه مطرح کرد: یکی از دردهای امروز ما این است که نظام آموزشی ما نتوانسته مفاهیم و ارزش های اساسی زندگی بچه ها را درونی کند. وقتی فردی به راحتی با یک شبهه از اعتقادات خود می گذرد یعنی فلسفه آن ارزش را درک نکرده، از جمله مفاهیم و ارزش هایی که مظلوم واقع شده، عفاف و حجاب است.

جامه بزرگ گفت: بسیاری از افراد جامعه به هدف اصلی رعایت عفاف و حجاب آگاه نیستند و آن را محدود به مباحث اخروی و بهشت و جهنم می دانند درحالیکه فلسفه عفاف و حجاب، داشتن جامعه ای منظم، با امنیت، پاک و سالم است. به عبارت دیگر فسلفه عفاف و حجاب به حرمت ها برمی گردد و متاسفانه ما این موضوع را برای نسل جوان به درستی تبیین نکرده ایم و فقط دستوری عمل نمودیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی متذکر شد: عفاف و حجاب و حریم ها را باید در وجود افراد پرورش داد تا به این حریم ها احترام بگذارند و حتی کسی هم که حجاب و چادر ندارد برای حریم خصوصی افرادی که حجاب دارند احترام قائل شود که با کمال تأسف ما در آموزش حریم ها و حرمت ها به فرزندان مان خوب عمل نکردیم.

وی با بیان اینکه نظریه فرهنگی بومی شده و شاخص برای سبک زندگی در ایران وجود ندارد افزود: ما باید متناسب با نیاز و شرایط فعلی برنامه ریزی و شاخص ها را تبیین کنیم اما تا به الان موفق به طراحی الگوی درستی در بعد فردی و اجتماعی نشدیم.

جامه بزرگ در خاتمه یادآور شد: تربیت رسانه ای یکی از راهکارهای شناسایی، ارزیابی و بهره برداری صحیح از اطلاعات در رسانه هاست که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

مرتبط با این خبر

  • نقش رسانه عکاسی و تاثیر آن بر توسعه گردشگری

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • روند افولی مطالعه عمیق در نسل جدید دانشگاهی

  • به کارگیری ظرفیت فضای مجازی برای افزایش سرانه مطالعه

  • گفتگوی فرهنگی از سرانه مطالعه و راهکارهای افزایش آن می‌گوید

  • طراحی سیستم و قوانین داخلی از ملزومات حمایت از نشر

  • کپی کتاب ها توسط ناشران یک معضل فرهنگی است

  • ناشران چگونه می توانند نقض حقوق خود را پیگیری کنند؟

  • تکثیرغیرقانونی کتاب در نمایشگاه های زیرپله ای

  • ضرورت طراحی سامانه رهگیری کتاب برای جلوگیری از قاچاق