صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

سلامی با تأکید بر اینکه سبک زندگی باید به یک نهاد تبدیل شود گفت: ما نگاه کلان به سبک زندگی و هیچ برنامه ای نداریم لذا غرب به خود اجازه می دهد سبک زندگی مدنظرشان را به جوانان تزریق کنند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع حجاب و عفاف و سبک زندگی و با حضور زهرا سلامی پژوهشگر حوزه زنان به روی آنتن رفت.

سلامی در ابتدای این برنامه با اشاره به تعریفی از سبک زندگی اظهار داشت: سبک زندگی یک چارچوب اساسی است که از ابعاد مختلف اعم از فردی و اجتماعی به زندگی فرد، رنگ می دهد و به او کمک می کند تا به هدف فطری خود دست یابد.

وی در رابطه با جایگاه فرهنگ و اعتقادات اسلامی در سبک زندگی ایرانیان گفت: ما یک جامعه اسلامی و شیعی هستیم و طبیعتاً اعتقادات مان بر انتخاب نوع سبک زندگی و رسیدن به هدف یعنی آرامش تاثیر بسیار زیادی دارد.

پژوهشگر حوزه زنان افزود: اسلام چارچوب هایی دارد و سبک زندگی ما از اسلام نشأت گرفته و جزئی از آن محسوب می شود. اسلام به قدری کامل است که می تواند تمام زوایا و نیازهای زندگی فردی و اجتماعی ما را در بر گیرد و برای تمام سوالات ما در رسیدن به جامعه مدرن و در عین حال آرام پاسخ دارد.

سلامی در ادامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو یادآور شد: در جامعه ما حجاب یک قانون است و همه افراد موظف به رعایت این قانون هستند اما اینکه کسی حجاب را دوست ندارد و یا آن را مانعی برای زندگی خود می داند می تواند از آن جامعه خارج شود چراکه قوانین کشور اجازه عبور از این ارزش را به افراد نمی دهد.

وی در رابطه با ظاهر و لباس مورد پسند سبک زندگی ایرانی اسلامی گفت: لباس پوشیدن یکی از ابعاد سبک زندگی ایرانی اسلامی محسوب می شود. ما باید لباسی را انتخاب کنیم که در عین برخورداری از جنبه زیباشناختی، مورد قبول جامعه هم باشد و به عنوان یک شهروند مسلمان دیده شویم نه صرف به عنوان جنسیت.

پژوهشگر حوزه زنان لباس با تأکید بر اینکه مکان های مختلف در جامعه ایرانی اسلامی باید چارچوب و قوانین مخصوص به خود را داشته باشند افرود: پوشش ما در جامعه باید طوری باشد که نگاه های اجتماع آن را معقول بدانند ضمن اینکه انتخاب لباس برای مکان های مختلف باید متفاوت باشد. به عنوان مثال لباس محل کار باید با لباس برای شرکت در یک مهمانی متفاوت باشد اما متاسفانه شاخصی برای انتخاب لباس افراد در مکان های مختلف در جامعه ما وجود ندارد و همین موضوع معضلات زیادی را ایجاد کرده است.

سلامی با تأکید بر اینکه سبک زندگی باید به یک نهاد تبدیل شود گفت: متاسفانه ما نگاه کلان به سبک زندگی نداریم ضمن اینکه هیچ برنامه ای هم در این راستا نداریم و به همین دلیل است که کشورهای دیگر به خود اجازه می دهند سبک زندگی مورد نظرشان را به جوانان ما تزریق کنند و هم اکنون جوانان ما دچار تضاد شده اند.

مرتبط با این خبر

  • نقش رسانه عکاسی و تاثیر آن بر توسعه گردشگری

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • روند افولی مطالعه عمیق در نسل جدید دانشگاهی

  • به کارگیری ظرفیت فضای مجازی برای افزایش سرانه مطالعه

  • گفتگوی فرهنگی از سرانه مطالعه و راهکارهای افزایش آن می‌گوید

  • طراحی سیستم و قوانین داخلی از ملزومات حمایت از نشر

  • کپی کتاب ها توسط ناشران یک معضل فرهنگی است

  • ناشران چگونه می توانند نقض حقوق خود را پیگیری کنند؟

  • تکثیرغیرقانونی کتاب در نمایشگاه های زیرپله ای

  • ضرورت طراحی سامانه رهگیری کتاب برای جلوگیری از قاچاق