گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس امور نشر تأكیدكرد: ضرورت طراحی سامانه رهگیری کتاب برای جلوگیری از قاچاق

ماهزاده گفت: اگر مکانیزمی از مرحله تولید تا مرحله عرضه و فروش طراحی شود که قابل ثبت و رهگیری نیز باشد می توان از بسیاری از تخلفات جلوگیری کرد.

1397/12/26
|
11:00

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق کتاب و بحران نشر و با حضور دکتر حامد ماهزاده کارشناس فرهنگی و امور نشر به روی آنتن رفت.

ماهزاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: انتخاب واژه قاچاق برای تکثیر غیرقانونی کتاب یک کار غیرفنی است. قاچاق تشریفات گمرکی دارد اما عمده مسئله تکثیر غیرقانونی مربوط به داخل کشور است و عمدتاً با مبادی ورودی ارتباطی پیدا نمی کند.

کارشناس فرهنگی و امور نشر افزود: بزرگترین خلأ در تکثیر غیرقانونی کتاب، بحث کپی رایت است. کپی رایت سالهاست که در دنیا به عنوان یک قانون فراگیر پذیرفته شده و ما هم به دلایلی به کنوانسیون برن ملحق نشدیم.

وی با تصریح بر این موضوع که حوزه نشر روز به روز در حال ضعیف تر شدن است تأکیدکرد: برای کمک به این حوزه باید قوانین داخلی مناسبی وضع شود تا امکان پیگیری و شکایت از طریق مرجع قضایی نیز فراهم شود. در کنار این موضوع، اقدامات ایجابی مانند فرهنگ سازی می تواند کمک دهنده باشد.

ماهزاده یادآور شد: آموزش به پدیدآورندگان و ناشران جزئی از وظایف وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی است. در هر حوزه این ذهنیت وجود دارد که فرآیند قضایی یک فرآیند کاملا پیچیده، زمان بر و بی حاصل است. این یک مشکل فرهنگی است که باید آن را برطرف کرد اما نهادهای متولی مانند وزارت ارشاد و صنف ناشران می توانند سازوکاری را برای تسهیل این روند فراهم نمایند.

کارشناس فرهنگی و امور نشر با تأکید بر ضرورت طراحی سامانه جامع و واحد برای قابل رهگیری بودن کتاب گفت: اگر مکانیزمی از مرحله تولید تا مرحله عرضه و فروش طراحی شود که قابل ثبت و رهگیری نیز باشد می توان از بسیاری از تخلفات جلوگیری کرد.

ماهزاده در "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو اظهار کرد: اقتصاد نشر بسیار ضعیف است و بسیاری از ناشران از عهده هزینه های جاری خود برنمی آیند. خانه کتاب و وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی می توانند ساز و کاری را ایجاد کنند که کتاب قابل رهگیری باشد تا مخاطب بتواند کتاب اصل را از غیر اصل تشخیص دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی