صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

حسینی پور گفت: بخشی از تکثیرهای غیرقانونی کتاب توسط نمایشگاه های زیرپله ای و برخی نمایشگاه ها از سوی نهادهای دولتی و خصوصی بدون مجوز اتحادیه ناشران انجام می شود.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق کتاب و بحران نشر و با حضور نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب به روی آنتن رفت.

مدیرعامل خانه کتاب در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: ناشران ما باید به سمت حرفه ای شدن حرکت کنند.

حسینی پور اعلام کرد: طبق آمارهای خانه کتاب، تعداد ناشران حرفه ای زیر 500 تاست. حرفه ای به این مفهوم که محل درآمد او از قبل نشر است و کارمند و ویراستار دارد و در سال بالای 60 کتاب چاپ می کند. ناشران حرفه ای به سمت تکثیر غیرقانونی نمی روند و برخی از ناشرنماها و ناشران فصلی دست به این کار می زنند.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت فرهنگ سازی برای جلوگیری از تکثیر غیرقانونی کتاب گفت: اصحاب رسانه، خانه کتاب، خبرگزاری کتاب، رادیو فرهنگ و دیگر نهادها می توانند در این رابطه فرهنگ سازی کنند اما بخش عمده کار بر عهده خود ناشران و کتابفروشان و به عبارت دیگر حلقه های مختلف نشر است.

مدیرعامل خانه کتاب همچنین متذکر شد: اگر کتابفروشان از مراکز رسمی کتاب تهیه کنند قطعاً قاچاق کتاب رخ نخواهد داد. بخشی از تکثیرهای غیرقانونی کتاب توسط نمایشگاه های زیرپله ای و برخی نمایشگاه ها از سوی نهادهای دولتی و خصوصی بدون مجوز اتحادیه ناشران انجام می شود.

حسینی پور در ادامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو با اشاره به راهکارهای جلوگیری از تکثیر غیرقانونی کتاب گفت: اول ناشران باید مسئولیت خود را در این زمینه بپذیرند و دوم باید به جامعه آگاهی داد و فرهنگ سازی کرد تا مردم اینگونه کتاب ها را خریداری نکنند.

با اشاره به نقش رسانه ملی در آگاهی بخشی به مردم در این زمینه ابراز داشت: رسانه ها از جمله صدا و سیما نقش بسیار مهمی در فرهنگ سازی استفاده مردم از کتاب های قانونی و تشخیص دادن کتاب های اصل دارند و باید به صورت پیوسته و نه مقطعی وارد عمل شوند.

مرتبط با این خبر