صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

مدرس دانشگاه با انتقاد از کم مهری نسبت به هنر انقلاب گفت: فاصله از هنر انقلاب جامعه ایرانی را ،که تحت فشارهای بین المللی و داخلی قرار گرفته، دچار آسیب خواهد کرد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع چهل سالگی هنر انقلاب اسلامی ایران و با حضور دکتر محمد خزایی گرافیست، استاد دانشگاه، هنرمند پیشکسوت عرصه هنر انقلاب و مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی هنر اسلامی و همچنین مرتضی گودرزی دیباج نقاش، گرافیست، مدرس و پژوهشگر حوزه هنر انقلاب به روی آنتن رفت.

گودرزی دیباج در ابتدای این برنامه با بیان تعریفی از هنرمند انقلابی گفت: هنرمندی که از نظر رویکردهای فکری، فلسفی و جهان بینی با جریان نهضت قبل و بعد پیروزی انقلاب همراه باشد و ترجمان این رویکردها در آثار هنری او دیده شود هنرمند انقلابی است.

این گرافیست در ادامه بیان داشت: هنر انقلاب زنده است چراکه بخش وسیعی از هنزمندان آن زنده هستند اما خود هنر انقلاب هنور به نسل های مختلف به صورت گسترده معرفی نشده و حتی در میان جامعه هنری خودمان هم ناشناخته است.

مدرس و پژوهشگر حوزه هنر انقلاب با اشاره به ویژگی های بارز هنر انقلاب عنوان کرد: هنر انقلاب در قیاس با آثار هنری تمامی انقلاب های جهان و تمامی اعصار گذشته برای اولین بار متعهد به مردم خود بوده و از میان خود مردم و بدون حمایت دولت و هیچ قدرتی بیرون آمده است. نگاه هنرمندان انقلابی نیز به افق عاشورا، آزادگی و نگاه امیدبخش به آینده کشور و قدرت شگرف هنر انقلاب در تبلیغ خود است که از مشخصه های بارز این هنر محسوب می شوند.

وی ادامه داد: هنرمند انقلاب از این جهت هنرمند در صحنه و پیشرو است که مسائل جامعه خود را پیش بینی می کند ضمن اینکه هنرمند انقلاب یک منتقد است. در حال حاضر شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور ما به مراتب از دوران جنگ تحمیلی حساس تر است و به قدری وضعیت پیچیده شده که تحلیل مسئله جنگ در دوران فعلی نیازمند واکاوی و یک تکنیک پیچیده تر می باشد و ارائه این موضوع به مردم، نیازمند یک فن دیگر است.

گودرزی دیباج همچنین گفت: یکی از مهم ترین معضلات جامعه امروز ما مسئله یأس و ناامیدی است که دشمن تلاش دارد تا ما را نسبت به خودمان، سیستم حاکم و انقلاب و نیروهای رسمی کشور بدبین کند. سیستم رسمی کشور و جامعه دانشگاهی و پژوهشی ما باید ظرفیت و قدر این هنر را بشناسند ضمن اینکه تشکیل ستاد بحران فرهنگی و هنری برای به روز رسانی و معاصر سازی هنر انقلاب، امری ضروری به نظر می رسد.

گودرزی دیباج با انتقاد از کم مهری نسبت به هنر انقلاب گفت: فاصله از هنر انقلاب جامعه ایرانی را ،که تحت فشارهای بین المللی و داخلی قرار گرفته، دچار آسیب خواهد کرد. جامعه ما در این شرایط نیازمند یک هنر متعهد است تا بتواند حلال بسیاری از معضلات فرهنگی ما باشد.

همچنین در ادامه این گفت و گوی فرهنگی دکتر خزایی هنرمند پیشکسوت هنر انقلاب اظهار کرد: در کنار هر انقلاب یک هنر هم ارائه می شود. با توجه به اینکه انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی بود در حوزه هنر نیز این اتفاق افتاد و هنرمندان کم سن و سال از همان ابتدا شروع به کار کردند.

پژوهشگر حوزه هنر انقلاب ادامه داد: هنرمندان و هنر انقلاب نتیجه خود انقلاب بودند و می توان گفت یک هنر کاملاً منحصر به فرد است.

خزایی در ادامه مطلب، متکی بودن به یک جهان بینی خاص را به عنوان یکی از عوامل موثر در شکل گیری هنر انقلاب برشمرد و گفت: در حقیقت آن جهان بینی که در پشت این هنر قرار گرفت این تحول عظیم را ایجاد کرد. جهان بینی اسلامی بسیاری از عناصر هنر ساسانی را در ایران تغییر داد و موتور قدرتمندی که باعث توسعه این هنر و هنرمندان شد، ایدئولوژی جهان بینی حاکم بر انقلاب اسلامی بود.

مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی هنر اسلامی همچنین با انتقاد از عدم معرفی کامل هنر انقلاب به جامعه بیان داشت: امروز 40 سال از هنر انقلاب گذشته اما به جز معدود کتاب هایی که در این حوزه نوشته شده آنگونه که باید و شاید در این حوزه کار نشده است.

وی افزود: عدم توجه به هنرهای تجسمی آسیب زیادی به هنر انقلابی ما وارد کرده است چراکه این هنر می تواند سواد بصری مردم را تا میزان بالایی افزایش دهد لذا امیدوارم این هنر نیز مردمی تر، پویا و به روز رسانی شود.

مرتبط با این خبر

  • سوء مدیریت، مانع انتقال هنر انقلاب به دنیا