گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس مهدویت تشریح كرد: شگردهای مدعیان دروغین مهدویت برای جذب مخاطب

حجت الاسلام هادی نژاد با اشاره به شگردهای تبلیغی مدعیان دروغین مهدویت برای جذب مخاطب گفت: یکی از شگردهای آنها استفاده از روایات جعلی و ضعیف است.

1398/01/26
|
11:46
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو پیرامون موضوع نقد و بررسی مستندات روایی مدعیان دروغین مهدویت با حضور حجت الاسلام حمیدرضا هادی نژاد کارشناس و محقق در زمینه مهدویت، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی عباسیان مدرس حوزه و دانشگاه و پژوهشگر مهدویت و ارتباط تلفنی با حجت الاسلام و المسلمین حسین حجامی مدرس حوزه و متخصص در حوزه مدعیان دروغین به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام عباسیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: مدعیان دروغین مهدویت از روایات ضعیف استفاده می کنند و در نتیجه آنچه که این افراد به آن استناد می کنند حقیقی نیست.

وی با بیان این مطلب افزود: موعود باوری تنها یک مسئله شیعی یا اسلامی نیست بلکه یک مسئله فرا اسلامی و فرادینی است ضمن اینکه گستره مدعیان دروغین نیز تنها در جریان مهدویت نیست بلکه در جریان موعودگرایی و حتی در ادیان دیگر هم وجود دارد. به عنوان مثال در آلمان فردی خود را پیشاهنگ مسیحا و یا فردی دیگر در یهود خود را حضرت موسی (ع) معرفی کرده است.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به چرایی وجود مدعیان دروغین گفت: هرچه قدر که یک امر ارزشمند تر باشد قطعاً مفاهیم بدلی آن هم ایجاد می شود. مفاهیمی چون موعودگرایی، عدالت خواهی، منجی گرایی و نجات از مفاهیم مورد علاقه بشر و امور فطری هستند لذا مدعیان دروغین برای ایجاد انحراف در مسئله اصلی یعنی مهدویت اصیل با استناد به مستندات روایی ضعیف، که در منابع روایی ما وجود ندارند، مباحثی را مطرح می کنند.

حجت الاسلام عباسیان در رابطه با انگیزه مدعیان دروغین مهدویت از طرح مباحث جعلی یادآور شد: انگیزه های زیادی مانند انگیزه مادی و حب مقام از جمله عوامل گرایش افراد به مهدویت و مدعیان دروغین محسوب می شوند.

در ادامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو، حجت الاسلام هادی نژاد کارشناس مهدویت با اشاره به اطلاعات یکی از مدعیان دروغین مهدویت اظهارکرد: احمد بن اسماعیل متولد شهر بصره و سال 1968 میلادی است. وی تحصیلات خود را در عراق گذرانده و دانشجوی رشته معماری است. سه سال بعد از فارغ التحصیلی در این رشته وارد حوزه علمیه شد و الان شاگرد حوزه است. احمد بن اسماعیل در اثنای تحصیل در حوزه علمیه نجف این جریان را با یکی از دوستان خود، حیدر مشدّد پایه ریزی می کنند که در ابتدا حیدر مشدد به عنوان نائب امام زمان (عج) و پس از آن هم احمد بن اسماعیل منجی و زمینه ساز ظهور تحت عنوان "یمانی" معرفی شوند.

محقق حوزه مهدویت با اشاره به شگردهای تبلیغی مدعیان دروغین مهدویت برای جذب مخاطب گفت: عمده مخاطبان مدعیان دروغین کسانی اند که علاقه جزئی ابتدایی نسبت به موضوع مهدویت و انتظار دارند. یکی از شگردهای آنها استفاده از روایات جعلی و ضعیف است بطوریکه برخی از روایات مورد استفاده مدعیان دروغین روایاتی است که از کتب معتبر نقل نشده است.

وی با اشاره به شگرد دوم مدعیان دروغین مهدویت مبنی بر تقطیع روایات گفت: فردی به نام ناظم العقیدی برای اینکه ثابت کند احمد بن اسماعیل نوه امام زمان است یک کتاب نوشته و از او با عنوان "یمانی" یاد می کند. این فرد در کتاب خود روایتی را نقل می کند که " فرزند مهدی ظاهر می شود". وقتی ما به اصل روایت مراجعه می کنیم متوجه می شویم در کتب معتبر شیعه این روایت وجود دارد اما این روایت می گوید: فرزند نبی که نامش مهدی است ظهور می کند". بنابراین این افراد کلمه "النبی" را حذف و روایت را تحریف و تقطیع کردند.

حجت الاسلام هادی نژاد عنوان کرد: یکی از معضلات در بحث مهدویت، جعل روایات برای منافع فرقه ای و جذب اشخاص به بیانات این مدعیان است.

همچنین در پایان این برنامه، حجت الاسلام حجامی متخصّص در حوزه مدعیان دروغین گفت: مهدویت اندیشه ای است که به آینده مربوط می شود و در رفتار افراد تاثیرگذار است.

وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ میان زمینه سازی برای ظهور و ظهور امام زمان (عج) بیان کرد: این ارتباط به قدری قوی بوده که باعث خواهدشد تأثیرات مهدویت بر جامعه امروز حتی بیشتر از زمانی باشد که خود حضرت ظهور می کند چراکه اعتقاد به این موضوع باعث ظلم ستیزی و شکل گیری دیگر ارزشها در جامعه می شود.

این مدرس حوزه یادآور شد: در بین شیعه تنها دو نفر ادعای مهدویت کردند که تا حدودی ادعای آنها توسط برخی پذیرفته شد. علی محمد باب و محمد بن فلاح المشعشعی ابتدای کار ادعای بابیت و پس از آن ادعای مهدویت کردند که البته علی محمد باب ادعای پیامبری و خدایی هم کرده است.

حجت الاسلام حجامی تأکید کرد: مردم نباید تصور کنند مهدویت مسئله آسانی است که هر کسی می تواند به کتابها و روایات مهدویت مراجعه و استفاده و بیان کند. موضوع روایات مهدویت شبیه دریای متلاطمی است که اگر نتوانیم مذهب نویسنده آن کتاب را تشخیص دهیم نباید به بیان روایات نقل شده در کتاب این افراد بپردازیم. لذا توصیه می کنیم حتی طلاب علوم دینی هم بدون کمک گرفتن از یک متخصص در این حوزه به موضوع و روایات مهدویت ورود نکنند.

این متخصص در حوزه مدعیان دروغین گفت: خانم ها نیز در فعالیت ها و دورهمی های خود به این موضوع توجه داشته باشند. گاهی اوقات برخی خانمها مطالعاتی در این حوزه دارند اما فاقد تخصص لازم هستند و این باعث انحرافات زیادی در حوزه اندیشه مهدویت می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی