گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیرعامل موسسه تبلیغ امام زمان(عج) پاسخ داد: منظور از سبک زندگی مهدوی چیست؟

زنگنه با اشاره به منظور از سبک زندگی مهدوی بیان کرد: سبک زندگی مهدوی به این معناست که معارف و تکالیف مربوط به امام زمان (عج) برجسته شود.

1398/01/29
|
16:10
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع سبک زندگی مهدوی و جوانان و مهدویت با حضور محمدرضا زنگنه مدیرعامل موسسه تبلیغ و انفاق امام زمان (عج) و حجت الاسلام و المسلمین علی گودرزی استاد حوزه و دانشگاه به روی آنتن شد.

مدیرعامل موسسه تبلیغ و انفاق امام زمان (عج) با اشاره به منظور از سبک زندگی مهدوی بیان داشت: زندگی مهدوی همان زندگی دینی برگرفته از قرآن و سیره اهل بیت (ع) و البته با توجه ویژه به ویژگی های خاص دوره امام زمان (عج) مانند غیبت، اجتهاد و تکالیف است.

وی در ادامه این مطلب افزود: سبک زندگی مهدوی به این معناست که معارف و تکالیف مربوط به امام زمان (عج) برجسته شود.

زنگنه با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از زندگی مهدوی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند:" آنگونه زندگی کنیم که امروزِ دوره غیبتِ ما با فردای ظهور احتیاجی به تجدید نظر نداشته باشد."

مدیرعامل موسسه تبلیغ و انفاق امام زمان (عج) در توضیح این مطلب گفت: منظور از این جمله مقام معظم رهبری این است که ما باید طوری زندگی کنیم که مورد رضایت امام مهدی (عج) باشد.

وی با انتقاد از اینکه ما مخاطب شناسی خوبی از جوانان نداریم و جنس جوان را به خوبی نمی شناسیم افزود: جوان به جز روحیه لطیفی که دارد نیازهای او در زمانه های مختلف تغییر می کند لذا باید جوان را با فرهنگ مهدویت آشنا کنیم و به او بفهمانیم که استعداد و امید او در این فرهنگ پیدا می شود.

زنگنه متذکر شد: مقصود از زندگی مهدوی زندگی آموزشی نیست بلکه مقصود تربیت مهدوی است یعنی چه کار کنیم تا جامعه نه تنها کتاب توحید بنویسد بلکه موحد نیز باشد.

در ادامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو، حجت الاسلام گودرزی با اشاره به ویژگی های جوانان و ارتباط آن با سبک زندگی مهدوی گفت: آرمان گرایی و ایده آل خواهی از مهم ترین ویژگی جوانان است و به خاطر این موضوع ممکن است هزینه زیادی را متقبل شوند. این ویژگی تا حد زیادی می تواند جوانان را به زندگی دینی جذب نماید.

وی در ادامه این مطلب افزود: در انتظار کشیدن امام زمان(عج) رکود، کسالت و عدم فعالیت معنا ندارد. منتظر واقعی دارای برنامه ریزی و حرکت موثر است تا ایده آل خواهی او تحقق پیدا کند و این مهم با شور و آرمان خواهی جوانی سازگاری بیشتری دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه مفهوم عزت را از مفاهیم قابل تأمل و با اهمیت در سبک زندگی دینی و البته فضای معاشرتی افراد خواند و بیان کرد: عزت در فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بسیار مهم است و یکی از آرمان هایی که انقلاب اسلامی در آن ریشه دارد همین موضوع است. قبل از انقلاب عزت و هویت ملی ما پایمال شده بود اما انقلاب اسلامی هویت و عزت را به ملت ایران هدیه داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی