صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: ما در بسیاری از مباحث فرهنگی مشکل قانونی نداریم اما تا زمانی که فرهنگ جامعه اصلاح نشود قوانین هم اجرا نخواهند شد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع مدیریت فرهنگی و تهاجم فرهنگی؛ از سیاست گذاری تا اجرا و در ارتباط تلفنی با اصغر مسعودی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

مسعودی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: اهمیت مدیریت فرهنگی بر کسی پوشیده نیست و ابزار و روش های تهاجم فرهنگی و مقابله با آن نیز بسیار متعدد است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اقدامات مجلس برای مقابله با تهاجم فرهنگی گفت: کمیسیون فرهنگی مباحثی از جمله تعالی خانواده و جمعیت و حتی نحوه نظارت بر عملکرد صدا و سیما را به عنوان ابزارهای فرهنگی برای مقابله با تهاجم فرهنگی مطرح کرده اما این مباحث زمانی محقق خواهند شد که این مصادیق عملیاتی شوند و دولت، مجلس و مردم دست به دست هم دهند.

وی همچنین تأکید کرد: یکی از مباحثی که باید برای تهاجم فرهنگی مورد بررسی و پیش بینی قرار گیرد کارآفرینی در جامعه و فرهنگ اقتصاد است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما در بسیاری از مباحث فرهنگی مشکل قانونی نداریم یادآور شد: مشکل اصلی در اجرای قانون و فرهنگ مقابله با تهاجم فرهنگی و فرهنگ استفاده از ابزارهای فرهنگی است.

مسعودی همچنین تقویت بینش جامعه، معرفی الگوهای مناسب و دفاع از ارزش های دینی را از جمله راهکارهای اصلی مقابله با تهاجم فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: کمیسیون فرهنگی قوانین مختلفی را در حوزه فرهنگ مصوب می کند و در حوزه نظارت نیز مقابله با برخی با ناهنجاری ها را در دستور کار قرار می دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه، وضعیت حجاب در جامعه را نامطلوب خواند و افزود: ما در حوزه حجاب مشکل قانونی نداریم و جلسات مختلفی برای عفاف و حجاب برگزار کردیم، قوانینی هم داریم که جلوی بد حجابی را بگیرد اما اجرای قوانین در جامعه امروز امکانپذیر نیست؛ به عبارت دیگر تا زمانی که فرهنگ جامعه، از خانواده گرفته تا مدرسه و دانشگاه و رسانه، اصلاح نشود قوانین هم اجرا نخواهند شد.

نماینده مجلس در پایان مطلب، نقش خانواده و معلمان را مهمترین نقش در جامعه دانست و افزود: مشکل ما فرهنگی است که از خانواده شکل می گیرد و در مدرسه و مهدکودک هم وارد می شود.

مرتبط با این خبر

  • ماهواره ها سیاست های خود را از دوران کودکی آغاز می کنند

  • نفوذ فرهنگی یکی از حربه‌های کمرنگ کردن اعتقادات مردم است

  • مدیران باید به ناتوانی خود در مدیریت فرهنگی آگاه شوند

  • اختصاص جریان فرهنگی به یک بخش جامعه بازی در پازل دشمن است

  • مقابله با تهاجم فرهنگی نباید در عملکرد دستگاه ها اختلال ایجاد کند

  • بسیج قانونا تکلیفی برای مبارزه بانفوذ فرهنگی ندارد

  • تغییر خزنده گفتمان‌ها را گاهی مردم نیز متوجه نمی‌شوند

  • مبارزه با نفوذ فرهنگی مولفه‌هایی از جنس خودش را می‌خواهد

  • کم کاری دولتمردان در مقابله با تهاجم فرهنگی علیه کشور

  • نیروهای جهادی و بسیجی؛ پیشتازان در محرومیت زدایی