صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود سه ماهی می شود که تعطیل است و دشمن هم در این فرصت مسائل مختلفی را در فضای مجازی علیه اعتقادات مردم منتشر می کند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی میزان کارآمدی نهادهای مسئول در مقابله با تهاجم فرهنگی و در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

حجت الاسلام سالک در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو مقابله با تهاجم فرهنگی را از جمله مطالبات مقام معظم رهبری خواند و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در رأس دستگاه های مسئول برای مقابله با تهاجم و شبیخون و ولنگاری فرهنگی قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی افزود: این قرارگاه دارای ساز وکار و خط مقدم است اما ما به جز مجموعه ای از مصوبات شاهد اقدام دیگری از سوی این شورا نبوده ایم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: به عنوان مثال در مصوبه عفاف و حجاب بیش از 300 مأموریت برای 26 دستگاه تعیین شده اما این مصوبه دچار اشکالاتی مانند تداخل وظایف، عدم ضمانت اجرایی، نبود نظارت بر اجرای این مصوبات و باور مدیران به اجرای عفاف و حجاب به عنوان یک ارزش بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: متاسفانه شورای عالی انقلاب فرهنگی این اشکالات را برطرف نکرد و از این رو کمیسیون فرهنگی در راستای تحقق ماموریت های اصلی دستگاه ها شروع به کار کرد که در حال حاضر یک فوریت آن در دستور کار است.

حجت الاسلام سالک با بیان اینکه انقلاب اسلامی انقلاب ارزشهای اسلامی و مبتنی بر قرآن کریم و عترت بود گفت: امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی حکومت شرق و غرب عالم را برچیدند و حکومت اسلامی را برقرار نمودند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه، مقابله با تهاجم و شبیخون فرهنگی را مستلزم عزم ملی، مردمی و دستگاهی دانست و تأکید کرد: این عزم عمومی دارای دو بخش مسائل قانونی برای دستگاه ها و تفهیم خطرات ناشی از تهاجم فرهنگی برای توده مردم و خانواده هاست.

این نماینده مجلس یادآور شد: بنده در دوره نهم مجلس به عنوان رئیس کمیسیون جلسه مفصلی را با وزیر وقت آقای حاجی بابایی برای تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برگزار کردم. علاوه براین دستگاه های مربوط به این موضوع را آسیب شناسی و اشکالات را مجدداً به دستگاه های مسئول منعکس کردیم.

حجت الاسلام سالک با انتقاد از ضعف باوران مدیران به اجرای قانون و اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: ما قانون داریم و مسائل هم به خوبی تبیین شده اند اما مهم تر از آن باور به اجرای قانون است. اگر مدیری در یک دستگاه باور به پیاده سازی ارزش های سند تحول و عفاف و حجاب داشته باشد کل مسئولیت خود را معطوف به اجرا خواهد کرد.

وی متذکر شد: تعبیر رهبری از این شورا با عنوان قرارگاه فرهنگی معنا دارد. این قرارگاه فرهنگی باید 24 ساعته در حالت آماده باش باشد اما وقتی این قرارگاه سه ماه تعطیل است دشمن هم از فرصت استفاده کرده و در فضای مجازی مسائل مختلفی را علیه اعتقادات و باور مردم منتشر می کند.

این نماینده مجلس در رابطه با وظیفه کمیسیون فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مسئولیت کمیسیون فرهنگی مجلس قانونگذاری، نظارت از طریق سوال، تذکر کتبی و شفاهی و استیضاح و همچنین ارتباط تعریف شده منطقی با توده مردم است.

حجت الاسلام سالک در خاتمه مطرح کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان کمیسیون تخصصی وزارت آموزش و پرورش مسئول است و باید قضیه استعفای وزیر و سند 2030 را بررسی کنند. کمیسیون فرهنگی نیز مسائل فرهنگی این قضیه را پیگیری می کند.

مرتبط با این خبر

  • انسانیت در معماری ایران حرف اول را می زند

  • حمایت مسئولان از هنر انیمیشن دائمی و متداول نیست

  • نگاه فانتزی و دخالت های غیرتخصصی مسئولان در انیمیشن

  • کارکرد موثر انیمیشن برای مقابله با جنگ نرم

  • مادران از دوران بارداری برای کودک خود قصه بگویند

  • جای خالی معرفی آثار فاخر حوزه کودک در رسانه ها

  • نویسنده کودک باید در فضای کودکانه تالیف کند

  • ارتباط ادبیات کودک با سلامت روح و روان

  • از قصه گویی برای کودکان غافل نشویم

  • راه اندازی مجدد نشریات کودک و نوجوان