گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس عنوان كرد: کمبود 30 درصدی سرانه خوابگاهی برای دانشجویان

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در حال حاضر سرانه خوابگاهی دانشجویان 10 متر مربع است و حدود 30 تا 40 درصد کمبود فضا داریم.

1398/03/28
|
09:38
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع آسیب شناسی فرهنگ دانشجویی در خوابگاه و در ارتباط تلفنی با جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

جعفرپور در مصاحبه با رادیو گفت و گو، اظهار داشت: یکی از مهم ترین مباحث در آموزش عالی، مدیریت زمان هایی است که دانشجویان در خوابگاه ها به سر می برند.

وی با تأکید بر لزوم توجه ویژه به شرایط دانشجویان جدید الورود گفت: دوری از خانواده، عدم نظارت والدین و آخر هفته های دلگیر، فضا و شرایط خاصی را از نظر روحی و روانی برای دانشجویان جدیدالورود فراهم می کند. در کنار این مسائل، دانشجویان با هم اتاقی هایی نیز مواجه می شوند که انس گرفتن با یکدیگر تا حدودی زمان بر بوده و چالش های روحی و روانی را در آنها ایجاد خواهد کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اظهار اینکه مسائل و مشکلات دختران دانشجو در ترم اول نسبت به پسران بیشتر و محسوس تر است تأکید کرد: برای غنی سازی اوقات دانشجویان در خوابگاه ها باید فکر اساسی کرد.

این نماینده مجلس با اذعان به اینکه در حال حاضر امکانات رفاهی و سلفی خوابگاه های دانشجویی پاسخگوی همه نیازها نیست تصریح کرد: معمولاً دانشجویان از کمبودها و نبود امکانات ورزشی و سالن های مطالعه به اندازه کافی در خوابگاه های دانشجویی گلایه مند هستند.

جعفرپور اضافه کرد: دانشجویان برای پژوهش نیازمند اینترنت پرسرعت و امکانات پژوهشی مناسب بوده و همچنین به حضور روانشناسان متعهد برای پاسخگویی به نیازهای روحی، روانی و مذهبی خود نیاز دارند.

وی با اشاره به اهمیت فضای فیزیکی خوابگاه دانشجویان گفت: سرانه فعلی دانشجویان در خوابگاه ها 10 متر مربع است درحالیکه باید بین 14 تا 15 متر مربع باشد لذا حدود 30 تا 40 درصد کمبود فضا داریم. اما با همین شرایط، در متراژ کم هم باید نیازهای روحی و روانی و جسمی دانشجویان را برآورده کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اقدامات مجلس در قالب برنامه ششم توسعه، احکام دائمی و بودجه های سالیانه در این بخش عنوان کرد: ما در خوابگاه هایی که امکان تکمیل آنها توسط وزارت علوم و بهداشت وجود نداشت بحث واگذاری را پیش بینی کردیم از این رو افرادی که متقاضی تکمیل خوابگاه های نیمه کاره هستند می توانند اقدام و به فضای فیزیکی و سرانه دانشجویان در کشور اضافه کنند.

این مقام مسئول همچنین بیان داشت: خوابگاه های خودگردان نیز از دیگر تمهیدات معاونت دانشجویی وزارتخانه و همراه با نظارت بر کیفیت درونی خوابگاه است تا خوابگاه هایی در بیرون از محیط دانشگاه و با همکاری بخش خصوصی فراهم شود.

جعفرپور در رابطه با اقدامات لازم برای اثربخشی فعالیت بخش خصوصی در جهت ارتقای کیفیت خوابگاه های دانشجویی گفت: استفاده از فضای موجود درون شهرها برای خوابگاه ها بدین معناست که خوابگاه های دانشجویی متناسب با موازین خوابگاهی ساخته نشده و صرفاً مجموعه ای از روی اضطرار و به صورت خودگردان مجوز گرفته و ساخته می شود. اما در مواردی که وزارت خانه بر اساس معیارهای خوابگاهی اقدام کرده می توان انتظار یک محیط استاندارد را داشت.

این نماینده مجلس متذکر شد: مشکل سخت افزار و فضای فیزیکی تنها بخشی از مشکلات خوابگاه های دانشجویی بوده لذا دانشجو بیش از این، نیازمند بهره مندی از آرامش محیط است.

وی در ادامه "گفت و گوی فرهنگی" از شبکه رادیویی گفت و گو تأکید کرد: در کنار تلاش ها برای استانداردسازی فضا و زیربنای خوابگاهی، باید مراقب آسیب هایی که گزارشات آن از خوابگاه ها به ما می رسد نیز باشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یکی از گام های کارآمد برای مقابله با آسیبها را وجود مشاوران خبره و توانمند در خوابگاه ها دانست و افزود: این مشاوران نیازهای روحی دانشجویان را پاسخ می دهند و در نتیجه دانشجویان به سمت ناهنجاری های موجود در خوابگاه ها نرفته و به وظیفه اصلی خود یعنی تحقیق و پژوهش خواهند پرداخت.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی