گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مسئول مركز زنان نهاد رهبری در دانشگاه ها خواستار شد: طراحی پروتکل روانی برای خوابگاه های دانشجویی

مطهره عابدینی بر طراحی یک پروتکل روانی برای خوابگاه های دانشجویی تأکید کرد.

1398/03/28
|
11:37

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع آسیب شناسی فرهنگ دانشجویی در خوابگاه و با حضور مطهره عابدینی مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

عابدینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: خوابگاه دانشجویی صرفاَ یک فضای فیزیکی نیست بلکه خوابگاه مطلوب فضایی اجتماعی - فرهنگی است که در آن، سلامت روان دانشجویان در یک بازه ی زمانی 10 ساله به شدت حائز اهمیت است.

مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: یکی از مباحث مهم در سلامت روان، بررسی تجارب فرهنگی و روانی خوب و بد دانشجویان است که به عنوان منشأ اثر برای فعالیت های بعدی در نظر گرفته شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: طبق خوداظهاری یکی از دانشجویان دختر درباره خوابگاه های وزارت علوم، کسب استقلال از بهترین تجارب و به هم ریختگی ذهنی، کم خوابی و عدم رعایت حریم شخصی از بدترین تجارب زندگی فردی در خوابگاه بود. دراین میان اگر ما از مباحث مشاوره ای و آموزش های مهارتی غافل شویم دانشجو هم دچار آسیب خواهد شد.

عابدینی در ادامه مطلب، طراحی یک پروتکل روانی برای خوابگاه های دانشجویی را ضروری دانست و تأکید کرد: به محض ورود یک فرد به عنوان جدیدالورود به دانشگاه باید آیتم هایی را برای او در نظر گرفت تا ضمن کمک به سلامت روان او، از ایجاد مشکلات برای او هم جلوگیری شود.

مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به تاثیر مثبت نگاه چندجانبه به الزامات فیزیکی برای داشتن خوابگاه های مطلوب دانشجویی مطرح کرد: سند اسلامی شدن دانشگاه ها یک موضوع کلی است اما پیوست های مختلف فرهنگی، اجتماعی و علمی در حوزه خوابگاه ها در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به تهدیدات و آسیب های فرهنگی در خوابگاه های دانشجویی گفت: آسیب ها در ابعاد مختلف و شامل گوشه گیری و انزوا، دلتنگی و عدم رعایت نظافت شخصی می باشد.

عابدینی با انتقاد از اینکه قوانین خوابگاهی برای دانشجویان جدید الورود به صورت شفاف تدوین نشده اظهار کرد: به عنوان مثال یک دانشجوی ترم اول علوم پزشکی با دانشجوی ترم یازدهم هم اتاق می شود غافل از اینکه تناسبی بین آنها برقرار نیست و همین مسائل روحی و روانی خاصی را برای دانشجو ایجاد خواهد کرد.

مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها همچنین به مشکل قوانین مربوط به جذب در خوابگاه ها اشاره کرد و گفت: از طرفی مجموعه دانشگاهی به ازدواج به هنگام دانشجو توصیه و تأکید می کند اما از طرف دیگر خوابگاه های متأهلی به کنار و حاشیه می رود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی