صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس کمیسیون مشاوره دانشجویی شورایعالی انقلاب فرهنگی از نگاه به شدت سرمایه ای مدیران دانشگاه ها به حوزه های فرهنگی انتقاد کرد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع آسیب شناسی فرهنگ دانشجویی در خوابگاه و با حضور محمد حسین مطهری رئیس کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مطهری در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اذغان به تفاوت کیفیت خوابگاه ها در گستره بسیار بزرگ فضای دانشگاهی اعم از دولتی و غیرانتفاعی گفت: کیفیت بسیاری از خوابگاه ها از جمله امکانات سخت افزاری، نرم افزاری، فرهنگی و تربیتی پایین است و فضای فرهنگی، ورزشی، ملزومات بهداشتی و تغذیه مناسبی وجود ندارد ضمن اینکه در برخی موارد ساختمان ها وضعیت مطلوبی ندارند.

رئیس کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: تا وقتی خوابگاه ها در اختیار دانشگاه ها بود مسائل و مشکلاتی وجود داشت اما با واگذاری خوابگاه به بخش خصوصی و نیمه خصوصی کیفیت خوابگاه ها به شدت کاهش یافت و در نتیجه بسیاری از دانشجویان، خانه های دانشجویی را به خوابگاه ترجیح دادند که تبعات خاص خود را دارد.

مطهری با اشاره به اینکه طرح "میثاق ملی حقوق مسئولیت های دانشجویان ایران" در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر توجه به رکن اصلی دانشگاه یعنی دانشجو ارائه شده گفت: هدف این پیش نویش توجه به ابعاد مختلف زیست دانشجویی به ویژه خوابگاه ها و تعیین حقوق و مسئولیت های دانشجویان است. علاوه بر این، ما اولویت هایی از جمله شفافیت دسترسی و امکانات حمل و نقلی را برای دانشجویان دختر و معلول قائل شده ایم.

وی با تاکید بر اینکه ساخت خوابگاه نیازمند مولفه های مهم است و در صورت بی توجهی، نمی توان اسم آن مکان را خوابگاه گذاشت افزود: اگر دانشجویان درگیر سیستم گرمایشی و سرمایشی، امنیت فیزیکی محیط و الزامات تحصیلی مانند اینترنت و کتابخانه باشند به امنیت روانی نخواهند رسید.

رئیس کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: یکی از درگیری های فعلی دانشجویان، بحث خوابگاه های متأهلی است چراکه بسیاری از دانشگاه های برتر کشور خوابگاه متأهلی را از دستور کار خارج کرده اند.

این مقام مسئول با انتقاد از ساده انگاری ها نسبت به اقتضائات فرهنگی -زیستی خوابگاه های دانشجویی گفت: به عنوان مثال تعیین ساعت ورود و خروج برای برقراری امنیت دانشجویان درحالیست که بسیاری از دانشجویان در شرایط اقتصادی فعلی شاغلند و ورود و خروج آنها با زمان تعیین شده هماهنگ نیست.

مطهری در پایان با انتقاد از نگاه به شدت سرمایه ای مدیران دانشگاه ها به حوزه های فرهنگی و خدماتی گفت: از این رو به هزار روش عجیب و غریب تلاش می شود تا خوابگاه به دانشجو تعلق نگیرد.

مرتبط با این خبر

  • انسانیت در معماری ایران حرف اول را می زند

  • حمایت مسئولان از هنر انیمیشن دائمی و متداول نیست

  • نگاه فانتزی و دخالت های غیرتخصصی مسئولان در انیمیشن

  • کارکرد موثر انیمیشن برای مقابله با جنگ نرم

  • مادران از دوران بارداری برای کودک خود قصه بگویند

  • جای خالی معرفی آثار فاخر حوزه کودک در رسانه ها

  • نویسنده کودک باید در فضای کودکانه تالیف کند

  • ارتباط ادبیات کودک با سلامت روح و روان

  • از قصه گویی برای کودکان غافل نشویم

  • راه اندازی مجدد نشریات کودک و نوجوان