صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر تجمل گرایی و دنیاطلبی و سودمحوری در جامعه به عنوان عنصر محرک مدیریت ها باشند نمی توان مقابله خاصی با تهاجم فرهنگی کرد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع تهاجم فرهنگی، جنگ نرم و هویت فرهنگی دانشجویان و در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و با حضور حسن رشیدی زاده استاد حوزه و دانشگاه و مدیر مرکز تخصصی امام هادی (ع) از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام سالک در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه حفظ هویت انقلابی اسلامی و ملی ما در تمام سطوح جامعه از اصول اساسی حرکت انقلابی اسلامی به شمار می رود گفت: هدف از انقلاب اسلامی هویت بخشی به جامعه است چراکه هویت جامعه ما لگدمال دستگاه ها و استعمار شده بود.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) هویت انقلابی اسلامی را به جامعه ایرانی بازگرداند افزود: زیرساخت این مسئله، گسترش فرهنگ اسلامی در ابعاد مختلف از جمله تکیه بر رشد و ارتقای اندیشه و فکر و تعقل در مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است. قدرت دادن به نسل جوان برای اندیشیدن در این ابعاد ارزشی از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: ما الگویی را با عنوان جمهوری اسلامی ایران به جهان ارائه کردیم که با تمام پدیده های جهان متفاوت است. تأکید مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون فرهنگی بر حفظ هویت انقلابی و اسلامی، ارائه یک الگوی صحیح مبتنی بر مجموعه ارزش های الهی و انقلابی و تنظیم قوانین برای ارتقای این مفاهیم و معانی الهی و اسلامی است.

حجت الاسلام سالک با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در موضوع فرهنگ به ویژه نظارت ملی بر مسئولان در قالب امر به معروف و نهی از منکر گفت: این موضوع مورد توجه کمیسیون قرار گرفت و این مطالبه را در کمیسیون با نشست های متعدد با دانشگاهیان و دستگاه های مختلف مورد بررسی قرار دادیم. پس از ساعتها بحث و گفتگو، قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر تصویب و به دستگاه های ذیربط و مردم ابلاغ شد و بر این اساس آحاد مردم موظف به انجام این فریضه الهی هستند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: انجام امر به معروف و نهی از منکر و البته در سایه حمایت قانون و اسلام به فرد هویت الهی و انقلابی می بخشد و وقتی یک جوان در دانشگاه این اطمینان را در خود احساس کند به طور طبیعی به عنوان یک الگو مطرح می شود.

وی با اشاره به دیگر اقدامات مجلس برای مقابله با تهاجم فرهنگی گفت: مجلس قانون مد و لباس را تصویب کرد اما طبق اطلاعات بنده به عنوان یک مطلع، از زمان اجرای این قانون مدتی گرفتار مسئولانی بودیم که قدرت و باور اجرای این مطلب را نداشتند اما پس از مدتی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای این قانون وارد میدان عمل شدند.

حجت الاسلام سالک یادآور شد: در حال حاضر گسترش نمایشگاه های مختلف مد و لباس الگو هایی را به خانواده ها و دختران وپسران ارائه می کند که با استقبال بسیار خوبی هم همراه است.

همچنین در ادامه "گفت و گوی فرهنگی"، رشیدی زاده اظهار داشت: خداوند در طراحی نظام دنیا دو جبهه حق و باطل را ایجاد کرده که این دو جبهه به دلیل تفاوت در مبانی هرگز به وحدت و تفاهم کلی نمی رسند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ما در حوزه تقابل و ستیز این دو جبهه یا جنگ از دنیا عقب نیستیم و دشمن قدرت تعرض به ما را ندارد افزود: در حوزه نرم افزاری نباید از دشمن توقع آتش بس فرهنگی داشت و در مقابل حملات نرم دشمن باید اقتدار نرم را در حوزه های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، خانوادگی، آموزشی و رفتاری به کار گیریم و به حدی قدرتمند شویم که امکان حمله از دشمن سلب شود.

رشیدی زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: دنیا به طرف عقلانیت و فطرت در حال حرکت است و یکی از قوای محرکه این مبحث، انقلاب اسلامی است که با گذشت زمان این عقلانیت و فطرت پررنگ تر می شود. به عبارتی هرچه به زمان ظهور نزدیک تر می شویم هم حضور ولی خدا (عج) و هم حضور شیطان کامل تر می شود.

مدیر مرکز تخصصی امام هادی (ع)تأکید کرد: ما آمادگی لازم در جبهه های سخت افزاری را داریم اما همزمان باید در جبهه های نرم افزاری مانند سبک زندگی و پدافند غیرعامل نیز ورود کنیم.

رشیدی زاده در پایان مطلب ابراز داشت: اگر تجمل گرایی و دنیاطلبی و سود در جامعه به عنوان عنصر محرک مدیریت ها باشند نمی توان مقابله خاصی با تهاجم فرهنگی کرد.

مرتبط با این خبر

  • انسانیت در معماری ایران حرف اول را می زند

  • حمایت مسئولان از هنر انیمیشن دائمی و متداول نیست

  • نگاه فانتزی و دخالت های غیرتخصصی مسئولان در انیمیشن

  • کارکرد موثر انیمیشن برای مقابله با جنگ نرم

  • مادران از دوران بارداری برای کودک خود قصه بگویند

  • جای خالی معرفی آثار فاخر حوزه کودک در رسانه ها

  • نویسنده کودک باید در فضای کودکانه تالیف کند

  • ارتباط ادبیات کودک با سلامت روح و روان

  • از قصه گویی برای کودکان غافل نشویم

  • راه اندازی مجدد نشریات کودک و نوجوان