گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس ارشد مشاور خانواده تشریح كرد: ارتباط ادبیات کودک با سلامت روح و روان

گلستانی گفت: کتاب زمانی بر سلامت روح و روان کودک و نوجوان اثرگذار است که واقع بینانه و متناسب با شرایط روز کودک نوشته شده باشد.

1398/04/25
|
13:21

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع ادبیات کودک و نوجوان با حضور سارا گلستانی کارشناس ارشد مشاور خانواده از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

کارشناس ارشد مشاور خانواده با اشاره به ارتباط بین ادبیات کودک با حفظ سلامت روح و روان آنها بیان کرد: کتابی که برای کودک و نوجوان تولید می شود باید متناسب با شرایط رشدی آنها باشد.

وی افزود: پژوهشگران و نویسندگان باید اطلاعات اولیه ای درخصوص ویژگی های رشدی و مراحل رشدی کودک داشته باشند تا با مخاطب ارتباط برقرار کنند.

گلستانی با اشاره به نقش تصویر در فهم بهتر کتاب برای کودک و نوجوان گفت: کودکان تا شش سالگی عینی هستند و همه مطالب را از راه دیدن می آموزند. بنابراین نویسنده اگر از تصویر و یا تصویرسازی (تخیل پردازی) استفاده نکند موفق به برقراری ارتباط اولیه با مخاطب نخواهد شد.

کارشناس ارشد مشاور خانواده با بیان اینکه کتاب و متون و تصاویر از ابزار ارتباطی و آموزشی به کودک و نوجوان به شمار می روند افزود: کتاب زمانی بر سلامت روح و روان کودک و نوجوان اثرگذار خواهد بود که واقع بینانه و متناسب با شرایط روز کودک نوشته شده باشد.

وی یادآور شد: بچه ها مسائل را از بدو تولد در تعامل با والدین می آموزند بنابراین والدین باید از واژگان متناسب با درک و فهم کودک استفاده کنند و آموزش های غیرمستقیم را به او ارائه دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی