صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

ملایمی با انتقاد از نگاه لوکس و فانتزی مسئولان به انیمیشن و پویانمایی افزود: متاسفانه انیمیشن هنوز اولویت مسئولان نیست.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع پویانمایی؛ هنری ناشناخته در ایران با حضور حسین ملایمی کارگردان انیمیشن و استاد دانشگاه از رادیو گفت و گو پخش شد.

ملایمی، با اشاره به تعریفی از انیمیشن بیان داشت: هنر پویانمایی یک محصول موشن تصویرگونه است که در هر فریم آن کاری انجام می شود.

وی با بیان اینکه کلیت هنر پویانمایی (انیمیشن) هم اکنون شناخته شده افزود: البته جنبه آرتیستیک این هنر برای مخاطب عام و به ویژه مدیران شناخته شده نیست. بسیاری از افراد برای انیمیشن، از کلمه "کارتون" استفاده می کنند درصورتیکه کارتون تنها بخشی از انیمیشن است.

این کارگردان انیمیشن بیان داشت: به جز آمریکا و ژاپن و فرانسه که جزو کشورهای شاخص پویانمایی به شمار می روند در اروپای غربی و شرق دور نیز کشورهایی درآمدهای زیادی از این هنر به دست می آورند.

ملایمی در ادامه "گفت وگوی فرهنگی" از رادیو گفت وگو، دهه هشتاد را دهه طلایی صنعت انیمیشن ایران خواند و گفت: یکی از دلایل عدم پیشرفت صنعت انیمیشن این است که در اولویت قرار ندارد. به عنوان مثال صنایع نظامی ایران به شدت پیشرفته کرده و دستاوردهای ارزشمند و غرورآفرینی را برای ما به ارمغان آورده و این به دلیل اولویت بودن این مسئله است.

این استاد دانشگاه با انتقاد از نگاه لوکس و فانتزی مسئولان به انیمیشن و پویانمایی افزود: متاسفانه انیمیشن هنوز اولویت مسئولان نیست. صرف اینکه یک لایحه از دستگاه های متولی ارائه شود و مجلس تصویب کند کافی نیست پس نقش نظارتی مجلس چه می شود؟

کارگردان انیمیشن با انتقاد از اینکه ما به انیمیشن به عنوان یک صنعت نگاه نمی کنیم و دید تبلیغاتی و ایدئولوژیک داریم گفت: مشکل برخی از مدیران این است که از تولیدکنندگان انیمیشن انتظار تولید به صورت مستقیم را دارند و این انتظارات، وجه اقتصادی قضیه را تضعیف کرده و باعث دوری تولیدکنندگان از بازارهای بین المللی خواهد شد.

ملایمی با تأکید بر اینکه ما باید صنعت انیمیشن را فارغ از تبلیغات مستقیم ایدئولوژیک در دنیا پخش و بفروشیم افزود: در این صورت به موفقیت های زیادی خواهیم رسید.

وی مطرح کرد: درست است که فیلمساز باید توانایی انتقال پیام در اثر تولیدی خود را داشته باشد اما مدیر هم باید دست او را برای این کار باز بگذارد اما متاسفانه مشکل مدیریتی داریم و دلمان از بابت این مسائل خون است.

این کارگردان انیمیشن در خاتمه تخصیص بودجه های ناچیز و دخالت های غیرتخصصی مسئولان و مدیران به حوزه انیمیشن را از جمله عوامل عدم موفقیت این هنر عنوان کرد.

مرتبط با این خبر

  • ایران در 50 سال آینده باید انیمیشن صادر کند

  • انیمیشن باید به صنعت تبدیل شود

  • آسیب جدی انیمیشن در پس دولتی شدن

  • راه نجات انیمیشن تعامل بین المللی است

  • افراد باتجربه و علاقه مند ،به صنعت انیمیشن وارد شدند

  • سوء مدیریت، انیمیشن را از جایگاه اصلی خود دور کرده است

  • ایران با تولید کارهای باکیفیت در صنعت پویای انیمیشن، فاصله دارد

  • باید انیمیشن فرهنگ ساز تولید کنیم

  • انیمیشن باید طبق استاندارد و مورد پسند جوانان ساخته شود

  • لزوم شناخت ضعف ها و جبران نواقص در ساخت انیمیشن های داخلی