صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده مجلس گفت: در حال حاضر وجود یک اطلس فرهنگی و شرایطی که بتوان بر اساس آن یک افق بلند مدت تر را پیش بینی کنیم، به شدت ضروری است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع اطلس فرهنگی ایران و مهندسی فرهنگی با حضور رضا بیرجندی فعال اجتماعی و پژوهشگر حوزه فرهنگ و ارتباط تلفنی با مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

بائوج لاهوتی در ارتباط تلفنی با رادیو گفت و گو با ابراز تاسف از نبود یک الگو و خط مشی مناسبی در حوزه فرهنگ بیان کرد: با وجود اینکه انقلاب و نظام ما فرهنگی بوده اما بیشترین آسیب و ضربه را از حوزه فرهنگ خوردیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به شاهد مثالی در این باره گفت: امروز حجاب از جمله موضوعات مهم و مطرح در جامعه ما است اما یک الگوی مناسب به جامعه ارائه ندادیم تا مردم از این الگوی مناسب پیروی کنند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر وجود یک اطلس فرهنگی و شرایطی که بتوان بر اساس آن یک افق بلند مدت تر را پیش بینی کنیم، به شدت ضروری است.

این نماینده مجلس با انتقاد از موازی کاری ها در حوزه فرهنگی تصریح کرد: وزارت ارشاد و هر یک از نهادهای فرهنگی راه خود را می روند درصورتیکه همه این دستگاه ها باید تحت نظر یک هدایت کننده فعالیت کنند.

در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی" از رادیو گفت و گو، بیرجندی جمع آوری یک اطلس در حوزه فرهنگ را کار بسیار دشواری خواند و گفت برای این کار در ابتدا باید افراد اصلح و بدون حاشیه را انتخاب کنیم تا در جمع آوری اطلاعات سلیقه ای برخورد نکنند.

وی با بیان اینکه اولین گام در حوزه خلاقیت، استفاده از داشته هاست افزود: داشته های فرهنگی ما مربوط به گذشته است و نباید آن ها را فراموش کرد چراکه نشانه فرهنگ و پشتوانه و سابقه وجود ملت فرهنگی ما به شمار می رود.

بیرجندی با تصریح بر اینکه نبود برنامه تهیه یک اطلس فرهنگی را به تاخیر خواهد انداخت و ما را دچار پسرفت می کند تأکید کرد: پیش نیاز تهیه یک اطلس فرهنگی برنامه، هدف و زمان بندی است و در صورت وجود یک برنامه ریزی واقعی پیشرفت های جدی خواهیم کرد.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل اطلس و مهندسی فرهنگی ایران

  • صداوسیمای استان ها اجرای اطلس فرهنگی را جدی تر دنبال کند!